Zaledwie 3 dni temu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski informował, że Polska otrzyma od Komisji Europejskiej około siedmiu miliardów złotych, jako pomoc publiczną na budowę fabryki półprzewodników Intela, realizowaną w ramach rządowego programu pod nazwą "Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych".
Zakład integracji i testowania półprzewodników Intela zgodnie z planem miał powstać w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE). Wstępne prace ruszyły, na miejscu pojawiły się już maszyny budowlane. Teren był uzbrajany w niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego.
Czytaj więcej
W przyszłym tygodniu polski rząd ma wysłać do Komisji Europejskiej oficjalną notyfikację dotyczącą pomocy publicznej dla budowy fabryki Intela pod Wrocławiem.
Decyzję o budowie swojej fabryki amerykański gigant podjął między innymi kierując się zapewnianiami rządu o pomocy publicznej.
Szef Intela: Na dwa lata wstrzymujemy inwestycje w Polsce i w Niemczech
Szef Intela Pat Gelsinger przekazał w komunikacie, że podczas "bardzo produktywnego i wspierającego posiedzenia zarządu" podjęto decyzję o zwiększeniu wydajności, poprawie rentowności i konkurencyjności rynkowej. Intel ma się skupić na bardziej konkurencyjnej strukturze kosztów i zrealizować założone oszczędności.