Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Platforma Krymska to stworzona w 2021 r. z inicjatywy Ukrainy platforma międzynarodowa, współtworzona przez zaproszone przez Kijów państwa i organizacje międzynarodowe, poświęcona problematyce Półwyspu Krymskiego, okupowanego i anektowanego przez Federację Rosyjską w 2014 r. W ramach tej inicjatywy Ukraina pracuje nad zwiększeniem presji politycznej na Rosję, m.in. poprzez sankcje.
Erdoğan: Zwrot Krymu Ukrainie jest wymogiem prawa międzynarodowego
Kolejny, czwarty szczyt Platformy Krymskiej odbywa się w środę w Kijowie. Do stolicy Ukrainy przybyli m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken, szef MSZ Wielkiej Brytanii David Lammy, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Łotwy Evika Siliņa i przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil. Za pośrednictwem nagrania przesłanie dla uczestników zebrania wygłosił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.
Czytaj więcej
W wojnie Rosji z Ukrainą doszło do kolejnego istotnego przełomu - ocenił generał Roman Polko. Były dowódca GROM-u zaznaczył w rozmowie z "Faktem", że gdyby w 2008 r. państwa Zachodu postąpiły inaczej, dziś nie bylibyśmy świadkami eskalacji działań zbrojnych.
- Nasze wsparcie dla integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy jest niezachwiane. Zwrot Krymu Ukrainie jest wymogiem prawa międzynarodowego - oświadczył Erdoğan. Podkreślając stanowisko Turcji w sprawie Krymu podkreślił, że powrót Półwyspu Krymskiego do Ukrainy byłby zgodny ze standardami prawa międzynarodowego.