Państwowa Komisja Wyborcza ma wydać w czwartek decyzję w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli legalność wydatków zostanie zakwestionowana, partii kierowanej przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego grozi utrata części subwencji oraz dotacji.
Sprawozdanie finansowe PiS. Partii Jarosława Kaczyńskiego grozi kara
PKW zbierze się o godz. 10:30, by jeszcze raz poddać analizie wydatki PiS-u przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Jeśli na Prawo i Sprawiedliwość zostałaby nałożona najwyższa możliwa kara, partia straciłaby 75 proc. z 26-milionowej subwencji. Ostatnie posiedzenie w tej sprawie odbyło się 31 lipca, ale zostało odroczone - PKW chciała zwrócić się o dodatkowe informacje do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). O wątpliwościach dotyczących finansowania kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w 2023 r. Państwową Komisję Wyborczą zawiadomiło m.in. kierowane przez senatora KO Adama Bodnara Ministerstwo Sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Mamy lukę w przepisach i w tę lukę wciśniemy PiS, i pozbawimy tę partię środków – mówi Dariusz Lasocki, były członek PKW.
Zgodnie z przepisami, sprawozdanie finansowe musi zostać odrzucone, jeśli środki pozyskane lub wydane z naruszeniem przepisów przekraczają 1 proc. wszystkich środków komitetu wyborczego. Partia polityczna może wnieść do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW. Od późniejszej decyzji Sądu Najwyższego odwołanie nie przysługuje.
Decyzja PKW w sprawie sprawozdania PiS. Nieoficjalne doniesienia
Polska Agencja Prasowa podała po godz. 14:00, że według jej informacji PKW zarzuci komitetowi wyborczemu PiS nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Agencja zastrzegła, że uchwała w tej sprawie nie została jeszcze przyjęta. Według PAP, PKW zakwestionowała w sprawozdaniu PiS wydatki na kwotę 3,6 mln zł. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że decyzja została przegłosowana.