Wybory w USA: Kamala Harris czy Donald Trump. Kto prowadzi w kluczowych stanach?

Wyniki sondaży przygotowanych dla Cook Political Report wskazują, że Donald Trump prowadzi tylko w jednym z siedmiu stanów uznawanych za kluczowe dla wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 15.08.2024 12:51

Kamala Harris

Kamala Harris

Foto: AFP

Jak pisze amerykański „Time”, Arizona, Georgia, Karolina Północna, Michigan, Nevada, Pensylwania i Wisconsin to siedem stanów, które "zaważą na wyniku wyborów" prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. 

Wybory prezydenckie w USA: Sondaże wskazują, że Kamala Harris prowadzi w większości kluczowych stanów

Z sondaży opublikowanych przez Cook Political Report wynika, że w większości kluczowych stanów wygrywa Kamala Harris. Donald Trump prowadzić ma tylko w jednym z nich.

W Arizonie Harris wyprzedza Trumpa o 4 punkty procentowe, w Michigan i Karolinie Północnej – o 2, zaś w Pensylwanii i Wisconsin – o 5. W Georgii jest remis, natomiast w Nevadzie Donald Trump prowadzi z przewagą 5 punktów procentowych.  

Mimo że w większości przypadków różnice sondażowe pozostają w granicach błędu statystycznego, to mogą wskazywać one na zmianę nastawienia części wyborców, gdyż w poprzedniej wersji badania – kiedy kandydatem demokratów był jeszcze Joe Biden – Donald Trump prowadził w aż sześciu z siedmiu kluczowych stanów.

Opublikowany w środę sondaż pracowni YouGov dla gazety "The Economist" sugeruje natomiast, że w skali całego kraju Kamala Harris cieszy się 2-punktową przewagą nad Donaldem Trumpem. 

Czytaj więcej

Kamala Harris wybrała kandydata na wiceprezydenta. Przyciągnie prowincję Ameryki?

Wybory w USA: Joe Biden się wycofał, zastąpiła go Kamala Harris

Joe Biden ogłosił 21 lipca, że wycofuje się z udziału w wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w listopadzie. Spekulacje w tej sprawie trwały od kilku tygodni – do rezygnacji przekonywało Bidena coraz więcej polityków.

"Uważam, że w najlepszym interesie mojej partii i kraju jest, abym ustąpił i skupił się wyłącznie na wypełnianiu obowiązków prezydenta do końca mojej kadencji" – oświadczył w niedzielę prezydent USA Joe Biden. Jako swoją następczynię wsparł Kamalę Harris. „Chciałbym wyrazić moją najgłębszą wdzięczność wszystkim, którzy tak ciężko pracowali, abym został ponownie wybrany. Chcę podziękować wiceprezydent Kamali Harris za bycie niezwykłym partnerem w całej mojej pracy. Chciałbym także wyrazić moje szczere uznanie narodowi amerykańskiemu za wiarę i zaufanie, jakim mnie obdarzyliście” – napisał prezydent Stanów Zjednoczonych w oświadczeniu na platformie X.

2 sierpnia przewodniczący Demokratycznego Komitetu Krajowego Jaime Harrison oficjalnie poinformował, że Kamala Harris zapewniła sobie wystarczającą liczbę głosów delegatów, aby zostać kandydatką partii na prezydenta USA. „Z dumą potwierdzam, że wiceprezydent Harris zdobyła więcej niż większość głosów delegatów na konwencji i zostanie nominowana przez Partię Demokratyczną po zakończeniu głosowania 5 sierpnia” - podkreślił. 

6 sierpnia Kamala Harris oficjalnie poinformowała, iż dokonała wyboru kandydata na wiceprezydenta. "Z dumą ogłaszam, że poprosiłam Tima Walza o bycie moim kandydatem na wiceprezydenta" – czytamy we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Od lokalnego prokuratora do wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie w USA?

Wybory prezydenckie odbędą się w USA 5 listopada.

Kamala Harris będzie w nich kandydatką Partii Demokratycznej po tym jak ze starań o reelekcję wycofał się Joe Biden. Polityk wycofał się z wyborów, mimo wygrania prawyborów w Partii Demokratycznej po debacie w CNN, w której wyraźnie przegrał z Donaldem Trumpem. Biden wypadł w czasie debaty niekorzystnie — mówił cichym, zachrypniętym głosem, nie patrzył na swojego rywala, niektóre jego wypowiedzi były niespójne i niezrozumiałe. Po debacie w Partii Demokratycznej zaczęto głośno wyrażać wątpliwość co do tego, czy Biden jest w stanie pokonać Trumpa i czy jego stan zdrowia pozwala mu na sprawowanie urzędu prezydenta przez cztery kolejne lata.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych są pośrednie – w każdym stanie wyborcy głosują formalnie na elektorów Partii Demokratycznej, Partii Republikańskiej lub innego kandydata. W każdym stanie partia zdobywa inną liczbę głosów elektorskich i te sumują się w skali kraju (50 stanów i Dystrykt Kolumbia) do 538. Większość pozwalająca na zwycięstwo w wyścigu po Biały Dom wynosi 270 głosów Kolegium Elektorów. O wyniku wyborów prezydenckich decydują zwykle głosowania w kilkunastu tzw. swing states, czyli stanach wahających się, gdzie demokraci i republikanie podczas kampanii spędzają najwięcej czasu.

Jak pisze amerykański „Time”, Arizona, Georgia, Karolina Północna, Michigan, Nevada, Pensylwania i Wisconsin to siedem stanów, które "zaważą na wyniku wyborów" prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. 

Wybory prezydenckie w USA: Sondaże wskazują, że Kamala Harris prowadzi w większości kluczowych stanów

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala