Zamach na Trumpa: Kreml z nadzieją czeka na pogorszenie sytuacji w USA

Od kilku lat rosyjscy politycy i eksperci przekonywali, że w Stanach Zjednoczonych może znów wybuchnąć wojna domowa. Zamach na Donalda Trumpa sprawił, że przez chwilę liczyli na spełnienie prognoz.

Publikacja: 15.07.2024 17:30

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: Alexey MAISHEV / POOL / AFP

Styl działania obecnej administracji Białego Domu jest taki, że wszystkie problemy wolą rozwiązywać z pozycji siły, w tym w sprawach międzynarodowych. (…) A teraz, w rzeczy samej, przemoc przeniesiono do wnętrza kraju – mówił rzecznik Kremla o strzałach oddanych do republikańskiego kandydata na prezydenta.

„Teraz on już wygrał. Jeśli go nie zabiją” – dodał w sieci społecznościowej były prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

USA po zamachu. "Podniesiona pięść Trumpa przejdzie do historii"

Gdy Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w 2016 roku, rosyjscy deputowani z radości otwierali szampana w sali obrad parlamentu.

„Histeria przybrała rozmiary właściwe tylko rosyjskiemu społeczeństwu: gdzieś już zaproponowali, by ulicę nazwać na cześć Trumpa” – pisał o stanie świadomości Rosjan jesienią 2016 roku, jeszcze przed zwycięskim dla republikanina głosowaniem, jeden z ukraińskich dziennikarzy.

Nadzieja na chaos w USA

Obecnie nikt już spośród rosyjskich polityków nie wiąże (przynajmniej publicznie) nadmiernych nadziei z ewentualną prezydenturą Trumpa. Pozostaje jednak żywa wizja zaostrzenia sytuacji wewnątrz Stanów Zjednoczonych przy postępującej polaryzacji politycznej, co mogłoby doprowadzić do osłabienia ich wpływu na świecie.

„Ten dzwon dzwoni Waszyngtonowi!” – parafrazując Ernesta Hemingwaya, przekonywała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosyjscy propagandyści zmienili ton i znów zaczęli chwalić Trumpa, nie zważając na rozczarowanie nim sprzed lat

Ale po pierwszych rosyjskich komentarzach na ten temat z USA nadeszły informacje, że prezydent Joe Biden wzywa do zmniejszenia temperatury sporów. A jego przeciwnik zapowiada, że wyrzucił już przygotowane przemówienia na konwencje republikanów, w którym miał miażdżąco krytykować obecną administrację. Za to będzie nawoływał do „jedności narodu”, czyli łagodzenia sporów.

Dlatego rosyjscy propagandyści zmienili ton i znów zaczęli chwalić Trumpa, nie zważając na rozczarowanie nim sprzed lat. – Po wielokrotnych próbach usunięcia kandydata Trumpa z politycznej areny za pomocą różnych instrumentów prawnych dla wszystkich obiektywnych obserwatorów było jasne, że jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie – kierunek działań propagandy wyznaczył rzecznik Kremla, sugerując winę Białego Domu za zamach.

Ogólnoświatowy „spisek globalistów” lub „ustawka” Trumpa

Część rosyjskich urzędników ujrzała jednak w ranieniu Trumpa coś znacznie większego niż tylko walkę polityczną wewnątrz Ameryki. – Zamachy na Trumpa i (słowackiego premiera) Roberta Ficę to są ogniwa jednego łańcucha. Światowa opinia publiczna obserwuje obecnie próbę globalistów usunięcia tych polityków, którzy bronią interesów własnych państw – poinformował ukraiński kolaborant z Zaporoża, a obecnie członek putinowskiej Izby Społecznej Władimir Rogow.

W Moskwie natychmiast pojawiło się pytanie, czy lider najbardziej broniący własnej suwerenności – czyli Władimir Putin – nie jest również zagrożony ze strony tego spisku. – Po zamachu na Trumpa na Kremlu nie uważają za konieczne wzmacnianie środków bezpieczeństwa prezydenta Putina – zapewnił jego rzecznik.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji podważa słowa Donalda Trumpa. Chodzi o wojnę na Ukrainie

„(Rosyjskie władze) ogłaszają, że strzelanina w Pensylwanii to był show. Czyli oznacza to, że wszystko było udawane. Albo sfałszowane. Może nawet przez samego Trumpa. Choć inni są skłonni wskazywać na Izrael” – jeszcze inaczej schizofreniczny nastrój kremlowskiej elity politycznej opisał niezależny publicysta Kiriłł Szulika.

Trump wygrałby, gdyby wybory były jutro

Ale w rosyjskiej stolicy są jeszcze eksperci i publicyści trzeźwo myślący i próbujący zanalizować wpływ zamachu na dalszą kampanię wyborczą i szanse Trumpa, by zostać prezydentem. „Ekipie Bidena trudno będzie czymś przebić ten obraz okrwawionego Trumpa w otoczeniu agentów Secret Service, ze wzniesioną pięścią wołającego „Fight!” i tłumu jego zwolenników skandującego: USA! USA! Siłą przekazu ta scena równać się może nawet z legendarnym zdjęciem „Zatknięcie amerykańskiej flagi nad Iwo Jimą” w lutym 1945 roku” – pisze Gieorgij Bowt.

Choć sam przyznaje, że przez cztery miesiące do wyborów republikanom trudno będzie skupiać uwagę społeczeństwa na tym jednym wydarzeniu.

– Gdyby wybory odbyły się jutro, Trump miażdżąco by zwyciężył – zgadza się z nim amerykanista Władimir Wasiliew.

Czytaj więcej

Rynki szykują się na zwycięstwo Donalda Trumpa

– Ta kula drasnęła Trumpa, ale rykoszetem dostał i Biden. Powstało nieprzyjemne dla niego porównanie: jego też otaczają agenci Secret Service, ale po to, by po prostu się nie przewrócił – mówi.

Eksperci wskazują, że jeszcze przed zamachem zaczęli wycofywać się sponsorzy Partii Demokratycznej, a teraz ten proces się nasili. Demokraci i sam Biden muszą jak najszybciej podjąć decyzję, co dalej. Czy starzejący się prezydent nadal będzie się upierał, że chce kandydować, czy zgodzi się ustąpić komuś młodszemu.

– Demokraci mogą próbować jeszcze bardziej demonizować byłego prezydenta, ale w tej sytuacji taka kampania nie ma szans powodzenia – sądzi Wasiliew.

Styl działania obecnej administracji Białego Domu jest taki, że wszystkie problemy wolą rozwiązywać z pozycji siły, w tym w sprawach międzynarodowych. (…) A teraz, w rzeczy samej, przemoc przeniesiono do wnętrza kraju – mówił rzecznik Kremla o strzałach oddanych do republikańskiego kandydata na prezydenta.

„Teraz on już wygrał. Jeśli go nie zabiją” – dodał w sieci społecznościowej były prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?