Dlaczego USA ścigały Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks?
W 2010 roku serwis WikiLeaks opublikował tysiące niejawnych dokumentów amerykańskiej armii dotyczących wojen w Iraku i Afganistanie. Był to najpoważniejszy tego rodzaju wyciek niejawnych dokumentów w historii armii USA.
Wśród opublikowanych materiałów znajdowało się m.in. pochodzące z 2007 roku nagranie ataku śmigłowca Apache przeprowadzonego w Iraku, w czasie którego zginęło kilkunastu cywilów, w tym dwóch pracowników agencji Reutera.
Assange został postawiony w stan oskarżenia w czasach administracji Donalda Trumpa w związku z masowym ujawnieniem amerykańskich tajnych dokumentów, które wyciekły za sprawą byłego analityka amerykańskiego wywiadu, Chelsea Manning.
Assange'a w obronę brało wielu obrońców wolności słowa twierdzących, że działał w interesie publicznym a stawiane mu zarzuty karne mogą zagrażać wolności mediów.
Assange został pierwotnie aresztowany w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowana wydanego przez szwedzkie władze, które chciały przesłuchać Australijczyka w związku z oskarżeniami dotyczącymi rzekomego przestępstwa seksualnego, jakiego miał się dopuścić. Zarzuty te zostały ostatecznie wycofane. Australijczyk ukrywał się następnie przez siedem lat na terenie ambasady Ekwadoru, by uniknąć ekstradycji do Szwecji, a stamtąd do USA.
W 2019 roku został usunięty z ambasady i aresztowany. Od tego czasu siedział w wiezieniu Belmarsh, gdzie przez pięć lat toczył prawny bój, by uniknąć ekstradycji do USA.