– Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce, bo tylko na polityków nie mamy co liczyć – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Śliwa-Łobacz z prozwierzecej fundacji Mondo Cane. Jest jednym z członków komitetu obywatelskiej inicjatywy zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który w środę ma złożyć dokumenty rejestracyjne u marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Oprócz niej w komitecie, który zajmie się zbiórką podpisów, jest cały wachlarz znanych nazwisk ze świata kultury i polityki.
Jednym z nich jest aktor Daniel Olbrychski, który w komitecie zasiądzie z żoną Krystyną Demską-Olbrychską. Z przedstawicieli świata kultury udział w komitecie zadeklarowali też aktorki Agata Buzek, Maja Ostaszewska i Anna Chodakowska oraz piosenkarz Robert Janowski. Zasiądzie tam też były prezes TK Jerzy Stępień oraz szereg działaczy organizacji pozarządowych, prawników oraz polityków znanych z walki o prawa zwierząt, jak posłowie Paweł Suski, Katarzyna Piekarska, Małgorzata Tracz, Łukasz Litewka i wicemarszałek sejmu Monika Wielichowska z KO.
Czytaj więcej
Każdy pies urodzony po określonej dacie będzie musiał mieć wszczepiony mikroprocesor – zakłada rząd. Ma to pomóc zwalczyć bezdomność zwierząt.
„Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”. Zakres zmian jest bardzo szeroki
Zestaw nazwisk jest mocny, bo duża jest też skala przedsięwzięcia, które chcą zrealizować autorzy inicjatywy: gruntownie poprawić prawo dotyczące zwierząt domowych. Autorzy podchodzą do tego kompleksowo, co oddaje już sam tytuł inicjatywy: „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” na rzecz projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw.
Najważniejsze przewidziane zmiany to zakaz łańcuchów dla psów i innych form stałej uwięzi, co zdaniem autorów projektu jest zwyczajem nieistniejącym w innych krajach europejskich. Całkowicie zakazane w Polsce ma stać się używanie fajerwerków emitujących huk, stosowanie obroży elektrycznych i kolczatek, sprzedaż żywych ryb poza akwariowymi, czyli głównie karpi, montowanie na budynkach metalowych kolców raniących ptaki, przeprowadzanie egzekucji komorniczych ze zwierząt domowych, a nawet żebranie ze zwierzętami.