Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii poinformowało, że porozumienie osiągnięto podczas ósmej rundy rozmów pomiędzy wicepremierem Mherem Grigorianem a jego azerbejdżańskim odpowiednikiem Szahinem Mustafajewem, które odbyły się na odcinku granicy armeńsko-azerbejdżańskiej.
Stwierdzono, że strony osiągnęły wstępne porozumienie, że początkowy etap procesu rozgraniczenia obejmie odcinki pomiędzy czterema wioskami na terytorium północno-wschodniej prowincji Tawusz w Armenii a czterema opuszczonymi wioskami, które były częścią północno-zachodniego okręgu Qazax w Azerbejdżanie.
Opuszczone dawne wioski azerbejdżańskie znajdują się naprzeciwko wiosek ormiańskich i znajdują się pod kontrolą wojskową Armenii od 1991–92, kiedy nasiliły się starcia etniczne między dwoma byłymi narodami radzieckimi. Proponowana granica będzie przebiegać pomiędzy wioskami ormiańską i azerbejdżańską.
Jak czytamy w oświadczeniu, proces ten ma na celu „dostosowanie do prawnie ustalonej granicy międzyrepublikańskiej, która istniała w ramach Związku Radzieckiego w chwili jego rozpadu”. Strony uzgodniły kontynuowanie procesu wytyczania wszystkich pozostałych odcinków granicy, w tym w kwestii enklaw i eksklaw, a w procesie ustalania granicy będą kierować się Deklaracją z Ałma-Aty z 1991 r.