150 tys. subskrybentów i 1,3 tys. zamieszczonych filmów – to najważniejsze dane kanału na YouTubie posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Niektóre z filmów mają ponad 300 tys. wyświetleń, a rekordzista – nagranie, na którym polityk rapuje w ramach akcji Hot16Challenge – zgromadził 1,3 mln widzów. W sumie kanał ma 33,5 mln wyświetleń, zawiera głównie komentarze Brauna, wypowiedzi z mównicy, wywiady i nagrania z konferencji. Poseł może go wkrótce stracić. Wszystko z powodu działania administratora YouTube’a.
Jakie filmy usuwa YouTube?
Jak ustaliliśmy, przed kilkoma dniami serwis usunął 11 filmów z kanału Brauna jako naruszające wytyczne dla społeczności platformy. Może się to wydawać niewiele, jednak – jak podkreśla YouTube w informacji na temat egzekwowania zasad – „uzyskanie trzech ostrzeżeń w ciągu 90 dni spowoduje trwałe usunięcie twojego kanału z YouTube”. Braun musi się więc liczyć z możliwością utraty pieczołowicie budowanego od lat kanału, a w prawicowym internecie nie byłoby to precedensem.
Czytaj więcej
Już niemal 20 tys. zł kosztowało Grzegorza Brauna niestosowanie się do zasad wprowadzonych w Sejmie w związku z Covid-19.
Latem 2022 roku YouTube usunął wRealu24, jeden z największych skrajnie prawicowych kanałów, znany m.in. z występów jego najbardziej znanego publicysty Marcina Roli. Kilka miesięcy później zniknął kanał Media Narodowe, uruchomiony w 2017 roku przez ówczesnego szefa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza.
Aktywiści donoszą na Grzegorza Brauna
Tamte działania administracji serwisu były poprzedzone raportami na temat obydwu kanałów, które przygotowało antyfaszystowskie Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Jego zdaniem w kanale Roli dochodziło m.in. do: szczucia na imigrantów i Żydów, podważania pandemii koronawirusa, tropienia światowego spisku Żydów, Billa Gatesa i koncernów farmaceutycznych. Kanał Bąkiewicza miał zaś zdaniem stowarzyszenia propagować antysemickie i antyukraińskie teorie spiskowe, szkalować mniejszości, a nawet Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zestawiając ją z akcją pomocową z okresu III Rzeszy.