Petycję w tej sprawie można było podpisywać w internecie już od dwóch miesięcy, ale niewielu o niej wiedziało. Usłyszał o niej cały kraj w zeszłym tygodniu. Po opublikowaniu przez dziennikarzy śledczych z Correctiv – medium internetowego, które o sobie mówi, że „umacnia demokrację” – tekstu o tajnym spotkaniu bardzo skrajnej prawicy, na którym była mowa o konieczności „reemigracji”. Czyli o wydalaniu z Niemiec imigrantów, w tym i tych, którzy mają niemieckie paszporty – „jeżeli się dobrze nie zasymiliowali”.
W tajnym spotkaniu, które odbyło się listopadzie na sielankowym przedmieściu Poczdamu, uczestniczyło też czterech przedstawicieli AfD. Zaraz potem tysiące Niemców wzięło udział w demonstracjach przeciw AfD. Zwiększyło się grono polityków i przedstawicieli biznesu, którzy domagają się delegalizacji tej partii (co jest bardzo mało prawdopodobne). I nagle wzrosło zainteresowanie petycją pod hasłem „Prawdziwa demokracja to powstrzymanie Höckego” (nie brał udziału w spotkaniu w Poczdamie).
Kim jest Björn Höcke z AfD
Björn Höcke to nie tylko przywódca AfD w Turyngii, niewielkim wschodnim landzie, ale i lider najskrajniejszego skrzydła w tej partii, nacjonalistycznego. O nikim innym w Niemczech nie mówi się równie często „faszysta” czy „nazista”.
Czytaj więcej
Radykalni populiści rozważają pomysł wysiedlenia milionów cudzoziemców z kraju. Ich przeciwnicy odpowiadają żądaniami zakazu działania partii.
W petycji, którą wymyślił nieznany szerzej 56-letni Indra Ghosh, fizyk z Düsseldorfu, Höcke też zwany jest faszystą. I „prawdziwie niebezpiecznym wrogiem” wolnościowego porządku demokratycznego. Celem petycji jest skłonienie Bundestagu lub rządu, by wystąpił o pozbawienie praw obywatelskich lidera AfD – tak by nie mógł on brać udziału w wyborach. Podstawą takiego radykalnego rozwiązania ma być artykuł 18 ustawy zasadniczej. Wspomina on o utracie „praw podstawowych” przez osobę, która nadużywa wolności, np. wolności słowa (jak Höcke wobec migrantów). Decyzję o utracie i jej zakresie podejmuje Federalny Trybunał Konstytucyjny.