Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Chodzi m.in. o gaśnicę w Sejmie

Jest obejmujący siedem czynów wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi - podaje RMF FM. Chodzi m.in. o incydent z grudnia, gdy Braun gaśnicą zgasił świece chanukowe w Sejmie.

Publikacja: 10.01.2024 16:17

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

Poseł Grzegorz Braun 12 grudnia 2023 r. za pomocą gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w budynku Sejmu świece chanukowe.

- Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP - argumentował potem z sejmowej mównicy Braun, zarzucając posłom ignorancję i brak wiedzy, czym jest święto Chanuki.

Czytaj więcej

Bosak pozostanie wicemarszałkiem, Braun wraca do Sejmu

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun ukarany przez komisję etyki

Wystąpienie składane w trybie sprostowania posłowi przerwał wicemarszałek Krzysztof Bosak (Konfederacja). Następnie marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia, zaś decyzją prezydium Sejmu Grzegorz Braun został pozbawiony połowy uposażenia na pół roku i diet poselskich na sześć miesięcy.

Klub Konfederacji zawiesił Brauna w prawach członka i ukarał posła zakazem wystąpień z mównicy sejmowej. Wydarzeniami w Sejmie zajęła się też prokuratura, która wszczęła śledztwo.

W środę sejmowa komisja etyki ukarała posła Grzegorza Brauna karą nagany - najwyższą możliwą. Zgodnie z przepisami, poseł ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji.

Czytaj więcej

Prokuratura bada kolejną „interwencję poselską” Brauna

Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi

RMF FM podało, że jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Grzegorzowi Braunowi. Wniosek ten obejmuje siedem czynów, m.in. publiczne znieważenie grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową oraz znieważenie przedmiotu czci religijnej. Według prokuratury, poseł miałby też odpowiadać za naruszenie nietykalności cielesnej usiłującej zapobiec jego działaniom kobiety oraz spowodowanie obrażeń ciała określanych w kodeksie jako średnie.

Wniosek prokuratury obejmuje także inne incydenty z udziałem posła Konfederacji. Chodzi o zniszczenie rzeczy na szkodę krakowskiego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia oraz Themis. W styczniu 2023 r. Grzegorz Braun wyniósł z budynku Sądu Okręgowego w Krakowie i wyrzucił do kosza choinkę, która była udekorowana m.in. bombkami z flagami ukraińskimi i unijnymi.

"Eksponowanie w gmachu sądu dekoracji, rekwizytów i emblematów nielicujących z powagą wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej domagało się pilnej interwencji" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Braun.

Czytaj więcej

Zbiórka pieniędzy na Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji otrzyma 200 tys. złotych

Przerwane wystąpienie Jana Grabowskiego

Wniosek prokuratury obejmuje również naruszenie nietykalności cielesnej i pomówienie szefa Instytutu Kardiologii w Warszawie w marcu 2022 r. oraz uszkodzenie mienia Niemieckiego Instytutu Historycznego. W maju 2023 r. Grzegorz Braun przerwał wykład Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym, zatytułowany "Polski (narastający) problem z historią Holokaustu".

Gdy Grabowski powiedział o "mordercach Żydów z NSZ", poseł Konfederacji podszedł do przemawiającego, zabrał mikrofon ze stojaka, powiedział "dość tego" i kilkakrotnie uderzył mikrofonem w pulpit, po czym przewrócił głośnik.

"Wkroczyłem działając w stanie wyższej konieczności, bo za wyższą konieczność uważam kładzenie kresu tego typu prowokacjom wobec narodu polskiego w momencie kiedy znany notorycznie z antypolskiej, łajdackiej kontrfaktycznej, historycznej propagandy osobnik zdecydował snuć narrację, w której jak zwykle w jego twórczości Polscy patrioci zostali obsadzeni w roli czarnych charakterów i ja temu przysłuchiwać się biernie NiE zamierzam" - napisał po incydencie Braun w mediach społecznościowych (pisownia oryginalna).

Czytaj więcej

Autobus przed Belwederem. Bosak: Wpis Trzaskowskiego jak podpis sprawcy

Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów. Oznacza to, że do uchylenia immunitetu poselskiego potrzeba co najmniej 231 głosów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej.

Poseł Grzegorz Braun 12 grudnia 2023 r. za pomocą gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w budynku Sejmu świece chanukowe.

- Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP - argumentował potem z sejmowej mównicy Braun, zarzucając posłom ignorancję i brak wiedzy, czym jest święto Chanuki.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?