Donald Trump wykluczony z udziału w prawyborach w kolejnym stanie

Sekretarz stanu Maine, Shenna Bellows, wykluczyła Donalda Trumpa z udziału w prawyborach prezydenckich, które mają odbyć się w tym stanie na początku 2024 roku.

Publikacja: 29.12.2023 05:31

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

arb

Tym samym Maine stało się drugim stanem — po Kolorado — w którym wykluczono udział Trumpa w prawyborach ze względu na stawiane mu zarzuty dotyczące ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Były prezydent jest oskarżany o to, że swoimi wystąpieniami podżegał zwolenników do podważenia wyniku wyborów prezydenckich, co miało poskutkować wtargnięciem jego wyborców do siedziby Kongresu w dniu, w którym zatwierdzał on wybór Joe Bidena na prezydenta USA.

Na jakiej podstawie władze stanu Maine wykluczają Donalda Trumpa z udziału w prawyborach?

Shenna Bellows, polityk Partii Demokratycznej uznała, że Trump, faworyt prawyborów organizowanym przez Partię Republikańską, doprowadził do buntu rozpowszechniając fałszywe oskarżenia o oszustwach wyborczych w wyborach prezydenckich z 2020 roku, a następnie wezwał zwolenników do marszu na Kapitol, by powstrzymać Kongres przed zatwierdzeniem wyniku wyborów.

„Konstytucja USA nie toleruje ataku na fundamenty naszych rządów” - napisała Bellows w 34-stronicowym uzasadnieniu swojej decyzji.

Od decyzji sekretarz stanu Maine można odwołać się do stanowego Sądu Najwyższego. Bellows zawiesiła realizację swojej decyzji do czasu, aż sąd rozstrzygnie o tej sprawie.

Czytaj więcej

Trump wykluczony z prawyborów w Kolorado. Sąd uznał, że nie może być prezydentem

Sztab wyborczy Trumpa złożył już zażalenie na decyzję sekretarz stanu Maine, uznając ją za „ohydną”.

Prawnicy Trumpa nie zgadzają się z oskarżeniami dotyczącymi wszczęcia buntu przez Trumpa i przekonują, iż jego wystąpienie w dniu, w którym doszło do ataku na Kapitol, było realizacją gwarantowanej przez konstytucję USA wolności słowa.

Donald Trump prowadzi w sondażach przed prawyborami w Partii Republikańskiej

Decyzja Bellows zapadła po tym, jak grupa byłych parlamentarzystów z Maine oświadczyła, iż Trump powinien być wykluczony z udziału w wyborach na podstawie przepisów konstytucji zakazujących sprawowanie urzędów pochodzących z wyborów osobom, które były zaangażowane w „wszczęcie powstania lub buntu” po tym, jak wcześniej przysięgały wierność USA.

Teraz autorzy tego apelu - Kimberley Rosen, Thomas Saviello i Ethan Strimling — w oświadczeniu stwierdzili, że Bellows „stanęła po stronie demokracji i konstytucji”.

Rosen i Saviello to byli członkowie stanowego Senatu w Maine wywodzący się z Partii Republikańskiej. Strimling to były stanowy senator z Partii Demokratycznej.

Czy decyzja władz stanu Maine może mieć wpływ na wybory prezydenckie w USA?

Decyzja Bellows dotyczy jedynie prawyborów, które mają odbyć się w marcu w Maine, jednak może mieć ona wpływ na wybory prezydenckie w USA, które mają odbyć się w listopadzie 2024 roku. Po tym jak podobną decyzję podjął wcześniej Sąd Najwyższy stanu Kolorado, rośnie presja na Sąd Najwyższy USA, by rozstrzygnąć czy w przypadku Trumpa można zastosować przepisy 14. poprawki do konstytucji USA, przyjętej po wojnie secesyjnej, która zakazuje uczestnikom buntu lub powstania przeciw władzom państwa sprawowania urzędów pochodzących z wyborów.

Zarówno Maine, jak i Kolorado to stany, w których najprawdopodobniej głosy elektorskie w wyborach prezydenckich zdobędzie Joe Biden.

Prawnicy Trumpa argumentują, że przepisów tych nie można odnieść do byłego prezydenta.

Sąd Najwyższy USA jest obecnie zdominowany przez sędziów o poglądach konserwatywnych (mają oni przewagę 6 do 3 w składzie sądu). Trzech sędziów obecnego Sądu Najwyższego nominował Trump.

Donald Trump prowadzi w sondażach przed prawyborami w Partii Republikańskiej — poparcie dla niego deklaruje niemal 50 proc. wyborców tego ugrupowania.

Trump jest pierwszym w historii USA kandydatem na prezydenta wobec którego wysuwa się zastrzeżenia w związku z przepisami zawartymi w 14. poprawce do konstytucji.

W środę Sąd Najwyższy stanu Michigan odmówił rozpatrzenia sprawy dotyczącej ewentualnego wykluczenia udziału Donalda Trumpa w prawyborach w tym stanie.

Tym samym Maine stało się drugim stanem — po Kolorado — w którym wykluczono udział Trumpa w prawyborach ze względu na stawiane mu zarzuty dotyczące ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Były prezydent jest oskarżany o to, że swoimi wystąpieniami podżegał zwolenników do podważenia wyniku wyborów prezydenckich, co miało poskutkować wtargnięciem jego wyborców do siedziby Kongresu w dniu, w którym zatwierdzał on wybór Joe Bidena na prezydenta USA.

Pozostało 88% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?