Dymisja generałów. Poseł PiS: Nie można atakować Błaszczaka, bo trwa wojna Rosji z Ukrainą

- Myślę, że najlepiej by było, gdyby państwo z opozycji nie komentowali decyzji generałów, oni mieli do niej prawo - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel, komentując w Polsat News fakt, że - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski złożyli wypowiedzenia.

Publikacja: 10.10.2023 15:44

Poseł PiS Radosław Fogiel skomentował dymisję generałów Rajmunda Andrzejczaka i Tomasza Piotrowskieg

Poseł PiS Radosław Fogiel skomentował dymisję generałów Rajmunda Andrzejczaka i Tomasza Piotrowskiego

Foto: PAP/Piotr Polak

zew

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji.

Po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego szef BBN Jacek Siewiera w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że "jeżeli panowie generałowie (...) postanowili złożyć wnioski o wypowiedzenie stosunku służbowego, zrzucić mundur, to taka decyzja zostanie przez zwierzchnika Sił Zbrojnych przyjęta". Jeszcze we wtorek mają zostać podane nazwiska nowych dowódców.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Cała armia jest wrogiem ministra Błaszczaka

Dymisja generałów. Fogiel: Każdy żołnierz ma prawo złożenia rezygnacji

Sprawę dymisji generałów Rajmunda Andrzejczaka oraz Tomasza Piotrowskiego w rozmowie z Polsat News komentował poseł PiS Radosław Fogiel, były rzecznik partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego. - Każdy żołnierz ma prawo złożenia rezygnacji. Panowie generałowie z tego skorzystali - powiedział. Zastrzegł, że nie słyszał uzasadnienia podanego przez odchodzących Szefa Sztabu Generalnego i Dowódcę Operacyjnego.

- Ja mogę tylko powiedzieć, że z punktu widzenia Prawa i Sprawiedliwości kluczowe jest bezpieczeństwo Polaków, kluczowa jest dbałość o bezpieczeństwo Polski - to robimy, po to przyjęliśmy ustawę o obronie ojczyzny, po to wzmacniamy polską armię - mówił polityk.

Radosław Fogiel przekonywał, że polska armia służy Polakom "na każdym kroku". W tym kontekście wspomniał o operacji Neon, czyli ewakuacji Polaków z Izraela po ataku Hamasu na ten kraj.

Czytaj więcej

Dymisja generałów. Krzysztof Bosak: Postawa Błaszczaka nie będzie szanowana w wojsku

Opozycja chce dymisji Mariusza Błaszczaka

We wtorek politycy opozycji wzywali ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka (PiS) do dymisji. - Myślę, że najlepiej by było, gdyby państwo z opozycji nie komentowali decyzji generałów, oni mieli do niej prawo i myślę, że akurat opozycja nie jest od tego, żeby dokonywać egzegezy ich czynów - skomentował Fogiel.

- Jeśli chodzi jeszcze o opozycję, to naprawdę - ci, którzy rozbrajali Polskę, którzy likwidowali bazy wojskowe na wschodzie Polski, ci, którzy byli gotowi oddać pół Polski pod potencjalną okupację rosyjską powinni w tej sprawie, w sprawie polskiego bezpieczeństwa, po prostu milczeć, a próby atakowania, podkopywania autorytetu ministra obrony w sytuacji, kiedy za naszą granicą wojnę prowadzi Rosja są skrajnie nieodpowiedzialne, żeby nie powiedzieć mocniej - dodał w rozmowie z Polsat News poseł PiS.

Konflikt między generałami a ministrem Mariuszem Błaszczakiem

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynikało, że złożenie przez generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego wniosków o dymisję to odpowiedź na kumulację działań, których oficerowie od pewnego czasu nie akceptowali. Konflikt tlił się od maja 2023 r., gdy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS) publicznie postawił zarzuty Dowódcy Operacyjnemu i oskarżył go o zaniedbania.

Błaszczak obwinił gen. Tomasza Piotrowskiego o niepoinformowanie o incydencie, który miał miejsce 16 grudnia 2022 r., gdy rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Minister miał też pretensje do generała, że nie była prowadzona skuteczna akcja poszukiwawcza rakiety. Błaszczak sugerował wówczas, że gen. Piotrowski powinien zostać odwołany. Prezydent Andrzej Duda, który podejmuje decyzje kadrowe w sprawie czołowych dowódców Sił Zbrojnych wziął wtedy na siebie rolę mediatora.

Czytaj więcej

Dymisja generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego. Znamy decyzję prezydenta Dudy

Od tamtego czasu spór pomiędzy generałami (Rajmund Andrzejczak wsparł Tomasza Piotrowskiego) a ministrem Mariuszem Błaszczakiem narastał. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że marginalizowana była rola Dowództwa Operacyjnego. Minister obrony narodowej omijał tę strukturę funkcjonowania Sił Zbrojnych i kierował zadania bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. Waldemar Skrzypczak: Destrukcja w armii

O tym zjawisku w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówił też były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. - W kuluarach się mówi, że wszystkie decyzje są podejmowane na Klonowej (w MON – red.) bez wiedzy Szefa Sztabu Generalnego - powiedział dodając, że gen. Rajmund Andrzejczak, Pierwszy Żołnierz RP, był pomijany "we wszystkich procesach decyzyjnych". Gen. Skrzypczak ocenił, że sposób, w jaki przez kierownictwo MON traktowani byli generałowie Rajmund Andrzejczak i Tomasz Piotrowski to "destrukcja w armii".

Czy konflikt między generałami a Mariuszem Błaszczakiem miał wpływ na decyzję o podaniu się do dymisji przez szefa Sztabu Generalnego oraz Dowódcę Operacyjnego?. - To pytanie, które należy kierować do panów generałów gdy zrzucą mundur po upływie okresu ustawowego - powiedział pytany o to po naradzie w BBN Jacek Siewiera.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji.

Po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego szef BBN Jacek Siewiera w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że "jeżeli panowie generałowie (...) postanowili złożyć wnioski o wypowiedzenie stosunku służbowego, zrzucić mundur, to taka decyzja zostanie przez zwierzchnika Sił Zbrojnych przyjęta". Jeszcze we wtorek mają zostać podane nazwiska nowych dowódców.

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?