Sąd w Georgii podjął decyzję. Dwieście tysięcy dolarów kaucji dla Donalda Trumpa

Sąd stanowy hrabstwa Fulton w Georgii zatwierdził w poniedziałek kaucję w wysokości 200 000 dolarów dla byłego prezydenta Donalda Trumpa, oskarżonego o udział w grupie przestępczej. To pierwsza sprawa, w której Trump musi zapłacić, żeby uniknąć aresztu.

Publikacja: 21.08.2023 23:58

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

amk

Donald Trump wraz z 18 współpracownikami jest oskarżony o udział w grupie przestępczej, której celem było obalenie wyników wyborów prezydenckich w Georgii w 2020 roku, wygranych przez Joe Bidena.

Umowa dotycząca kaucji określa surowe zasady dotyczące uwolnienia Trumpa.

Trumpowi nie wolno komunikować się ze świadkami lub współoskarżonymi w sprawie, chyba że za pośrednictwem swoich prawników. Zabrania się mu również kierowania „bezpośredniej lub pośredniej groźby jakiegokolwiek rodzaju przeciwko jakiejkolwiek społeczności”, w tym w „postach w mediach społecznościowych lub ponownym publikowaniu postów” przez inne osoby w tych mediach.

Czytaj więcej

Trump oskarżony z tego samego paragrafu co mafiosi

„Oskarżony nie może podejmować żadnych działań w celu zastraszenia jakiejkolwiek osoby, o której wie, że jest współoskarżonym lub świadkiem w tej sprawie, ani w inny sposób utrudniać wymiaru sprawiedliwości” – napisał w postanowieniu sędzia Sądu Najwyższego Hrabstwa Fulton, Scott McAfee”.

Umowa dotycząca kaucji  została zatwierdzona przez sędziego Sądu Najwyższego Hrabstwa Fulton, Scotta McAfee, i umieszczona w aktach sądowych w poniedziałek po południu, wkrótce po tym, jak zespół prawny Trumpa  wynegocjował warunki zwolnienia.

Pierwsza kaucja Donalda Trumpa. Musi wpłacić 200 tysięcy dolarów

Po raz pierwszy warunki zwolnienia Donalda Trumpa obejmowały kaucję pieniężną i zakaz zastraszania za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Sprawa karna jest już czwartą toczącą się przeciwko byłemu prezydentowi w tym roku. Pozostałe to sprawy w Waszyngtonie - gdzie jest oskarżony o próby nielegalnego utrzymanie się przy władzy, na Florydzie - o przetrzymywanie dokumentów państwowych i w Nowym Jorku - o ukrywanie wypłat dla aktorki porno za milczenie.

W poprzednich przypadkach warunki zwolnienia Trumpa po aresztowaniu i toczącym się procesie były w dużej mierze rutynowe - zakazano mu kontaktowania się ze świadkami.

Groźby wobec personelu szeryfa hrabstwa Fulton

Tymczasem CNN informuje, że nieznani sprawcy grozili  pracownikom biura szeryfa hrabstwa Fulton i ich rodzinom.

Biuro szeryfa jest odpowiedzialne za administrację i działanie więzienia hrabstwa Fulton, w którym Trump ma się pojawić jeszcze w tym tygodniu.

W zeszłym tygodniu CNN poinformowało, że FBI bada groźby skierowane przeciwko urzędnikom hrabstwa Fulton, w tym prokurator okręgowej Fani Willisowi.

Donald Trump wraz z 18 współpracownikami jest oskarżony o udział w grupie przestępczej, której celem było obalenie wyników wyborów prezydenckich w Georgii w 2020 roku, wygranych przez Joe Bidena.

Umowa dotycząca kaucji określa surowe zasady dotyczące uwolnienia Trumpa.

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?