W dniu wyborów do parlamentu 15 października Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić referendum. W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym.
Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających przeprowadzanie referendum ogólnokrajowego w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do Sejmu i do Senatu, wybory prezydenta lub wybory do Parlamentu Europejskiego.
Czytaj więcej
W Polsce 15 października ma odbyć się referendum. - Wszystkie pytania sprowadzają się do zachowania polityków Platformy Obywatelskiej i do tego, jak rządzili - ocenił w Polsat News europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.
Jakie pytania mają zostać zadane w referendum?
Z wnioskiem o zarządzenie referendum do Sejmu zwrócił się rząd kierowany przez Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa PiS. Plan obozu władzy zakłada zadanie czterech pytań:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?