Odrzucenie nowelizacji "lex Tusk" rekomendowały senackie komisje. Zagłosowało za tym 50 senatorów, przeciw było 44, nikt nie wstrzymał się od głosu.
"Lex Tusk": Nowelizacja wraca do Sejmu
Teraz nowelizacja trafi ponownie do Sejmu, który może odrzucić senackie weto bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wymóg bezwzględnej większości oznacza, że wstrzymanie się od głosu oznacza, de facto, sprzeciw wobec odrzucenia weta.
Czytaj więcej
Ponad połowa uczestnika sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" nie chce rozpoczęcia prac komisji ds. badania wpływów rosyjskich na polską politykę, która ma zostać powołana na podstawie ustawy nazywanej "lex Tusk".
Aleksander Pociej, senator Koalicji Obywatelskiej, przedstawiając rekomendacje sejmowych komisji zwrócił uwagę, że prezydent znowelizował ustawę zaledwie kilka dni po tym, gdy ją podpisał.
Pociej krytykował samą istotę ustawy, która - jak mówił - pozwala przypisać każdemu działanie pod wpływem rosyjskim, ponieważ ustawa nie definiuje co uważa się za takie działanie.