Estymator przeprowadził sondażach w dwóch wariantach. W pierwszym scenariuszu, bez uwzględnienia Bezpartyjnych Samorządowców oraz z osobnymi listami Polski 2050 i PSL oraz PiS i Kukiz'15, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na poparcie 36 proc. ankietowanych. Startujący osobno ruch Pawła Kukiza uzyskał 1 proc.
W drugim wariancie, w którym Prawo i Sprawiedliwość startuje do wyborów razem z Kukiz'15, koalicja taka może liczyć na 35,3 proc. głosów. Oznacza to wzrost o 0,3 pkt, proc. w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed trzech tygodni.
Czytaj więcej
- Nie potrafię zrozumieć, nawet w takim wymiarze ludzkim, dlaczego się ludzi dołuje i udowadnia się, że mimo tego, że jest im lepiej, to udowadnia się, że jest im gorzej, zakłamując rzeczywistość - stwierdziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Co czwarty ankietowany wskazał w sondażu Koalicję Obywatelską (spadek poparcia o 0,7 pkt proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni z PSL-em, wybrana przez 15,2 proc. respondentów. Lista ta zanotowała największy w zestawieniu wzrost poparcia - o 1,2 pkt proc.
W podziale mandatów uczestniczyłyby także Konfederacja (10,5 proc., wzrost o 0,5 pkt. proc.) oraz Lewica (10,4 proc., spadek o 0,5 pkt. proc.). Poniżej progu wyborczego znalazły się za to listy Bezpartyjnych Samorządowców (3,2 proc., spadek o 0,6 pkt. proc.) oraz AgroUnii i Porozumienia (0,2 proc., spadek o 0,1 pkt. proc.). „Inne ugrupowanie” wskazało 0,2 proc. pytanych.