Majówkowy oddech w polityce

Liderzy partii politycznych będą w najbliższych dniach obecni w przestrzeni publicznej. Ale majówka dla partii to raczej czas reorganizacji i oddechu przed kolejnym etapem kampanii wyborczej. Są oczywiście wyjątki.

Publikacja: 27.04.2023 03:00

Majówkowy oddech w polityce

Foto: PAP, Jacek Turczyk

Zarówno 1 maja, Dzień Flagi 2 maja, jak i Święto Konstytucji 3 maja będą dla polityków i polityczek czasem uczestnictwa w okolicznościowych wydarzeniach i spotkaniach. Ale nie tylko.

W środę Warszawę obiegła wiadomość, że 3 maja odbędzie się kongres Solidarnej Polski, w trakcie którego zostanie m.in zaprezentowana nowa nazwa formacji Zbigniewa Ziobry.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: 4 czerwca idźcie chociaż na lody

Tą informacją – którą jako pierwsza podała Wirtualna Polska – zaskoczeni byli nawet niektórzy nasi rozmówcy z PiS. Nowa nazwa to „Suwerenna Polska”. A ten polityczny rebranding – tuż przed startem kolejnego etapu kampanii – to między innymi element przygotowań do następnego etapu wewnętrznej rozgrywki między Ziobrą a Kaczyńskim na tle list wyborczych. Tak jak opisywała „Rzeczpospolita”, Solidarna Polska obstawia zarówno scenariusz samodzielnego startu, jak i wariant utrzymania współpracy z PiS. Z naszych informacji wynika ponadto, że ludzie Zbigniewa Ziobry chcieliby jak najszybciej – w maju lub przynajmniej do końca czerwca – sfinalizować kształt list wyborczych, by jak najszybciej przystąpić do kampanii w okręgach. Na to jednak się nie zanosi, bo Nowogrodzka będzie kształtować listy zapewne do ostatniego możliwego terminu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kontynuował objazd kraju. W sobotę planowane jest spotkanie w województwie świętokrzyskim. PiS zainaugurowało w ubiegłym tygodniu akcję dotyczącą inwestycji lokalnych, która zgodnie z planem ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami. W każdym partyjnym okręgu PiS (jest ich blisko 100) ma odbyć się spotkanie dotyczące inwestycji w regionie. 

Po stronie opozycji Lewica stawia na tradycyjny pochód 1 maja w Warszawie. Co ciekawe, już teraz liderzy Lewicy zaprosili na to wydarzenie przedstawicieli innych partii politycznych.

W dniach 2–5 maja w Krakowie odbędzie się zjazd europejskich polityków z grupy Socjalistów i Demokratów, z udziałem oczywiście liderów Lewicy. Lewica do rozpoczęcia długiego weekendu w ramach swojej trasy spotkań po Polsce odwiedzi też Małopolskę i województwo śląskie. 1 maja będzie okazją m.in. do manifestacji jedności – po dokonanej kilka tygodni temu oficjalnie reintegracji Nowej Lewicy, Razem, PPS i Unii Pracy, choć własne obchody przy rondzie de Gaulle’a zapowiadają ugrupowania lewicy radykalnej, m.in. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. 

W centrum sceny politycznej trwają intensywne rozmowy między Polską 2050 a PSL-Koalicją Polską. Zarówno politycy PSL, jak i partii Szymona Hołowni zapowiadali, że tematem na bardzo długi w tym roku pierwszy weekend maja może być właśnie porozumienie między tymi dwiema formacjami. Czy tak się rzeczywiście stanie? Z naszych rozmów wynika, że na stole pozostaje jeszcze kilka ważnych spraw do rozstrzygnięcia, ale utrzymanie tego terminu nie jest wcale wykluczone. 

Jednak – jak wynika z naszych rozmów – dla większości polityków majówka będzie też czasem oddechu – i gwarantowania tego oddechu wyborcom. – Polacy mają prawo do przerwy od nieustannej kampanii, która toczy się przecież od wielu miesięcy. Wzmożona aktywność byłaby przeciwskuteczna – mówi nam jeden z rozmówców w korytarzach Sejmu.

A co dalej? Szybki powrót do wyborczego maratonu. PO np. odbyła już spotkania w dziewięciu województwach, a do końca czerwca Donald Tusk i jego politycy mają odwiedzić wszystkie pozostałe. Tematem pozostaje też marsz, który PO zapowiedziała na 4 czerwca. Wspomniana wcześniej Lewica deklaruje uczestnictwo, bez entuzjazmu o marszu wyrażają się politycy PSL, a już najbardziej – Polski 2050 Szymona Hołowni.

Zarówno 1 maja, Dzień Flagi 2 maja, jak i Święto Konstytucji 3 maja będą dla polityków i polityczek czasem uczestnictwa w okolicznościowych wydarzeniach i spotkaniach. Ale nie tylko.

W środę Warszawę obiegła wiadomość, że 3 maja odbędzie się kongres Solidarnej Polski, w trakcie którego zostanie m.in zaprezentowana nowa nazwa formacji Zbigniewa Ziobry.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?