Czarnek był pytany przez Onet czy podtrzymuje opinię, że przepisy wprowadzające zmiany m.in. w SN, które przyjął Sejm po tym, jak z Brukselą wynegocjował ich kształt rząd, w celu odblokowania środków z Funduszu Odbudowy dla Polski, są niezgodne z konstytucją.
- W moim przekonaniu poszczególne rozwiązania tej ustawy mogą budzić poważne wątpliwości konstytucyjne. Jednak w polskim systemie, dopóki nie ma stwierdzenia niezgodności z konstytucją, ustawa korzysta z domniemania konstytucyjności - odparł Czarnek.
Czytaj więcej
Polityka ustępstw, począwszy od weta pana prezydenta w 2017 roku, który zatrzymał reformę sądownictwa, doprowadziła do tego punktu, w którym dzisiaj wszyscy się znajdujemy - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska), odnosząc się do kwestii KPO oraz nowelizacji ustawy o SN.
Minister edukacji i nauki stwierdził następnie, że z konstytucji wynika też, że "zadaniem władz państwowych jest dbanie o dobro wspólne".
- Dziś nie ma innego wyjścia, żeby zakończyć spór z Brukselą i uruchomić środki z KPO, które w dobie wojny są 10 razy ważniejsze niż przed 24 lutego, czyli przed napaścią Rosji na Ukrainę - dodał.