Jakie jest dziś realne polityczne znaczenie KPO?
Większe niż jeszcze rok temu. Środki europejskie z czasem nam spowszechniały. Nasz budżet, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, bardzo znacząco wzrósł i nasze możliwości inwestycyjne względem tego, co proponowała Bruksela, też bardzo wzrosły. Ale, po pierwsze, te środki na lata 2021– 2028 są naprawdę rekordowe. Te 770 miliardów złotych, które wynegocjował Mateusz Morawiecki, to największa kwota w historii. Po drugie, jesteśmy w szczególnej sytuacji po inwazji Rosji na Ukrainę. Musimy przeznaczać znacznie większe środki na zbrojenie naszej armii, na budowę silnej, nowoczesnej armii, niż dotąd przewidywaliśmy. Stąd ta kołdra budżetowa robi się troszeczkę krótka. Jeżeli chcemy utrzymać wysokie tempo inwestycji w naszej gospodarce, i co za tym idzie, nie popaść w recesję, jak wiele krajów europejskich, to musimy mieć te dodatkowe środki w postaci KPO.
Czytaj więcej
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej, senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To reakcja na list 13 organizacji prawniczych zrzeszonych w Komitecie Obrony Sprawiedliwości.
Duża część wyborców to rozumie. Z kolei inna część wyborców kojarzy pewne problemy gospodarcze, które obserwujemy na całym świecie, w Europie i w Polsce również, czyli wysoką inflację, wysokie ceny energii, ale również wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Może to kojarzyć, może być taka zbitka pojęciowa właśnie ze środkami z KPO i w tym sensie znaczenie symboliczne tych środków jest być może nawet jeszcze większe niż też duże znaczenie realne.
Czy symboliczne odblokowanie środków z KPO pozwoli odbić część utraconych wyborców, tych bardziej proeuropejskich?