Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie o godz. 12 na Skwerze Wołyńskim przy ul. Gdańskiej odbędzie się wspólna modlitwa połączona z ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47. Kwiaty zostaną także złożone przy Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W uroczystości tej weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Jak podaje biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP planowane jest wystąpienia Andrzeja Dudy.
W 2020 roku Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN na skwerze Wołyńskim w Warszawie przeprowadziło renowację pomnika 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który ma formę monumentalnego miecza. Ponadto oczyszczono 11 kamiennych kolumn - świec upamiętniających męczeństwo Polaków z 11 wołyńskich powiatów, ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Na każdej z kolumn odrestaurowano herb i nazwę powiatu. Prac remontowych doczekał się również pomnik z popiersiem generała Jana Wojciecha Kiwerskiego, dowódcy 27 Wołyńskiej DP AK.
Obchody współorganizowane są przez Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz władze Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Wezmą w nich udział poza prezydentem m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki i szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk.
Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski podczas dwudniowej delegacji 9 i 10 lipca 2022 r. na Ukrainie odda cześć pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów obywatelom II Rzeczypospolitej. W obchodach udział biorą także obywatele Ukrainy, którzy pomagali pracownikom IPN uporządkować groby spoczywających tam Polaków. Porządkowanie cmentarzy i miejsc pamięci odbywało się w w Ostrówkach, Zamykach, Kisielinie i Porycku. Pracowało tam blisko 20 wolontariuszy. Oprócz nekropolii, zostały uporządkowane takie miejsca pamięci jak oznaczone krzyżami masowe mogiły (Trupie Pole), mogiły u Strażyca, Trusiuka i Suszków, czy krzyż misyjny znajdujący się przed dawnym kościołem w Ostrówkach.
Przypomnijmy. W niedzielę, 11 lipca 1943 r., oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów od 1942 r., w następnych dniach masakry były kontynuowane. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Małopolski Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku tylko w latach 1943–1945 zamordowano bestialsko ok. 100 tys. Polaków. 22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.