27 państw UE oświadczyło 6 stycznia, że nie może już prawnie uznać Guaido za prezydenta po tym, jak stracił on stanowisko szefa parlamentu w wyniku wyborów parlamentarnych w Wenezueli. Jednocześnie Unia nie uznaje wyniku przeprowadzonych wyborów.
Po spornej reelekcji prezydenta Nicolasa Maduro w 2018 roku Guaido, jako szef parlamentu, został tymczasowym prezydentem. Jest on nadal postrzegany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię jako pełnoprawny przywódca Wenezueli.
Status tymczasowego prezydenta daje Guaido dostęp do funduszy skonfiskowanych Maduro przez zachodnie rządy, a także zapewnia mu dostęp do urzędników i wspiera jego ruch prodemokratyczny w kraju i na arenie międzynarodowej.
"UE ponawia swoje apele o (...) zapewnienie wolności i bezpieczeństwoa wszystkim przeciwnikom politycznym, w szczególności przedstawicielom partii opozycyjnych wybranym do Zgromadzenia Narodowego w 2015 roku, a zwłaszcza Juana Guaido" - napisano w oświadczeniu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.
Wybory do Zgromadzenia Narodowego w 2015 roku wygrała opozycja. Przeprowadzone w ubiegłym roku wybory wygrali ludzie prezydenta Maduro, po tym jak opozycja wezwała Wenezuelczyków do bojkotu.