229 głosami „za” przy 212 głosach „przeciw” i 11 wstrzymujących się Sejm odrzucił w piątek po południu uchwałę Senatu ws. weta wobec tzw. lex TVN.
Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 225 posłów PiS (wszyscy obecni na sali), 3 posłów Kukiz'15 (wszyscy obecni na sali, w głosowaniu nie brał udziału czwarty poseł koła, Stanisław Tyszka) oraz 1 poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza). Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (wszyscy obecni na sali) oraz poseł niezrzeszony, Zbigniew Ajchler. Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw, PPS-u i jeden poseł niezrzeszony (Zbigniew Ajchler).
Czytaj więcej
Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji zwanego lex TVN. Co oznacza, że Lex TVN została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Odrzucenie uchwały Senatu zarekomendowała posłom sejmowa komisja kultury i środków przekazu, która dziś nagle wznowiła prace nad Lex TVN. Opozycja twierdzi, że posiedzenie komisji oraz samo głosowanie nad propozycją dla Sejmu było nielegalne, gdyż zostało zwołane 25 minut przed rozpoczęciem, a nie - jak wymaga regulamin Sejmu - trzy dni wcześniej.
Odrzucenie senackiego weta przez Sejm komentował w rozmowie z dziennikarzami Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. - Zobaczymy co zrobi pan prezydent. Spokojnie. Dziś sukces, przyjęliśmy budżet, mamy spokojną większość, spokojne święta - mówił. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest dopiero na 12 i 13 stycznia 2022 r.
O losie ustawy medialnej decydować będzie teraz prezydent. Gdyby Andrzej Duda ją zawetował, do odrzuceniu weta potrzebna byłoby większość 3/5 głosów (276 głosów). W sierpniu Duda ocenił, że „lex TVN” to „bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”.