Kwestia priorytetów planowania legislacyjnego jest zawarta we wspólnej deklaracji trzech instytucji, Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego, a dotyczy przyszłych działań legislacyjnych. Była omawiana na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych Komisji Europejskiej.
Polski ambasador oprotestował wspomniany dokument mówiąc, że Warszawa nie może się zgodzić na jego przyjęcie, z powodu zawartego w nim punktu zapowiadającego korzystanie przez UE ze wszystkich dostępnych jej narzędzi chroniących praworządność w krajach członkowskich.
Czytaj więcej
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w rozmowie z "Financial Times" powiedział, że Polska powinna zawiesić swoje wpłaty do budżetu Unii Europejskiej i wetować działania, jeśli Bruksela obetnie fundusze dla Warszawy i zaostrzy spór o praworządność.
Sadoś twierdził, że jest to "wywieranie presji o charakterze politycznym", a jako przykład podał zablokowanie przez Komisję Europejską środków na realizację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Bez uzasadnienia - stwierdził. Sadoś dodał, że jest to przejaw stosowania podwójnych standardów wobec Polski.
Po sprzeciwie polskiego ambasadora słoweńska prezydencja zarządziła przerwę, po której Sadosia poparł przedstawiciel Węgier.