Kwiecień to ten miesiąc w roku, kiedy nasze myśli krążą wokół podatków, To wtedy bowiem upływa termin rocznego rozliczenia podatkowego za poprzedni rok.
Podatki nie kojarzą się jednak tylko z rocznym rozliczeniem podatkowym i ewentualnym zwrotem podatku, ale często są to konkretne zobowiązania podatkowe, których ciężar ponosi nie stricte podatnik, ale również jego współmałżonek czy rodzina (dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo).
Odpowiedzialność całym majątkiem
Zgodnie z art. 26 ordynacji podatkowej (o.p.) „podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające z zobowiązań podatkowych podatki”. W następstwie tego przepisu mamy do czynienia z rozciągnięciem odpowiedzialności na majątek wspólny, a nie uznaniem majątku wspólnego jako majątku podatnika.
Odpowiedzialność podatnika całym swoim majątkiem osobistym, o której mowa w art. 26 o.p., obejmuje cały majątek osobisty podatnika W przypadku gdy podatnik pozostaje w związku małżeńskim, jego odpowiedzialność obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i małżonka. Dotyczy to sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe powstało w czasie trwania tego małżeństwa, a między małżonkami istniał ustrój wspólności majątkowej wedle art. 31 § 1 i 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego(k.r.o.).
Warto zauważyć, że do majątku wspólnego należy bez wątpienia zaliczyć także nadpłatę wynikającą ze wspólnie złożonego zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych (wyrok NSA z 10 października 2019 r., II FSK 3114/17, LEX nr 2866477).