Rozliczenie z dzieckiem może przynieść spore podatkowe korzyści. Przysługuje rodzicowi, który samotnie wychowuje swoją pociechę. Czy także wtedy, gdy dziecko otrzymuje rentę rodzinną?
Z takim pytaniem zwrócił się do nas jeden z czytelników. Wychowuje samodzielnie, po śmierci matki, 14-letniego syna. Czytelnik zarabia na etacie i zleceniach. Syn dostaje rentę rodzinną, około 1,4 tys. zł miesięcznie. Jak ją rozliczyć? Czy w swoim zeznaniu, czy w osobnym? Czy mogę opodatkować się razem z synem? – pyta czytelnik.
Czytaj więcej
Dziecko, które osiągnie dochody z renty do 30 tys. zł, nie zapłaci podatku dochodowego.
Zacznijmy od tego, że po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład renty otrzymywanej przez małoletnie dziecko nie dolicza się już do dochodów rodzica. Tak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT. Zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., ale ma też zastosowanie do dochodów z zeszłego roku.
Oznacza to, że czytelnik musi złożyć osobne zeznanie za syna. – Nie da się tego zrobić ani w usłudze Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy, ani przez system e-Deklaracje. Rodzic musi wypełnić zeznanie papierowe na formularzu PIT-37. Wpisuje w nim dane dziecka i sam się podpisuje. Dochody z renty rodzinnej wykazuje na podstawie informacji z ZUS – tłumaczy Krajowa Informacja Skarbowa.