Polski Ład 2.0 wprowadził istotne zmiany w opodatkowaniu rent rodzinnych, otrzymywanych przez małoletnie dzieci. Zmiany w opodatkowaniu mają zastosowanie już do dochodów osiągniętych w 2022 r. Niejako przy okazji tej zmiany od 1 lipca br. dzieci do 18. roku życia, pobierające rentę rodzinną, zostały wyłączone z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, co może również mieć wpływ na wysokość renty „na rękę”.
Renta jest świadczeniem wypłacanym w szczególności przez ZUS i KRUS, a wysokość renty wraz z pobraną zaliczką jest wykazywana przez te instytucje na formularzu PIT-11A lub PIT-40A. W rozliczeniu rocznym renta podlega opodatkowaniu wg skali podatkowej. Dziecko pełnoletnie rozliczy się z renty samodzielnie, wykazując dochody z renty w swoim zeznaniu rocznym. Inaczej jednak rozliczają się osoby niepełnoletnie.
Odrębne zeznanie
W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, to dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Przepis ten nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Małoletnie dzieci są zatem podatnikami PIT w stosunku do: