Od 1 lipca 2022 r. podatników czeka kolejna rewolucja w PIT. Rząd zdecydował się na nią zaledwie po trzech miesiącach obowiązywania Polskiego Ładu. Będzie to już trzecia zmiana zasad rozliczenia w trakcie roku podatkowego.
Co to oznacza dla pracowników? Z wyliczeń firmy doradczej EY, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”, wynika, że dla większości zmiana będzie korzystna lub neutralna. Stracą osoby zarabiające kilkanaście tysięcy złotych brutto, ale zasady wdrażane od lipca będą dla nich korzystniejsze niż pierwsza wersja Polskiego Ładu.
Porównanie+
Po trzech miesiącach od wejścia w życie zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu, rząd po raz trzeci w ciągu jednego roku planuje zmienić zasady rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Eksperci firmy doradczej EY sprawdzili, jaki wpływ będą miały planowane w projekcie nowelizacji zmiany na wynagrodzenia pracowników.
Wraz z wejściem w życie od 1 stycznia 2022 r. zmian wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu można wyodrębnić trzy grupy podatników, których zmiany te dotykały w różny sposób. Do pierwszej zaliczyć można podatników, dla których nowy system okazał się korzystny, a ich wynagrodzenie wzrosło, do drugiej tych, dla których zmiany okazały się neutralne, a zmiana wynagrodzenia netto nie była odczuwalna. Jednak dla pewnej części podatników był to negatywny zabieg, a wynagrodzenie netto tej grupy uległo obniżeniu w porównaniu do roku ubiegłego (2021).