Osoby, które przepisały mieszkanie czy dom w zamian za dożywotnią opiekę, mogą spać spokojnie. W poniedziałek siedmioosobowy skład Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego opowiedział się jednogłośnie za korzystną dla nich interpretacją ustawy o PIT. Uznał, że przepisy nie dają realnej możliwości wyliczenia daniny od takiej czynności.
Problem opodatkowania umów dożywocia zdążył już dotknąć wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku. Przykładem może być sprawa kobiety, która stała się przyczynkiem do podjęcia uchwały.
We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że po zmarłym synu nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Potwierdzenie nabycia spadku nastąpiło w lutym 2011 r. na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia.
W połowie czerwca 2011 r. doszło do przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu w prawo odrębnej własności. Spadkobierczyni postanowiła je przekazać za opiekę w drodze umowy dożywocia synowi kuzynki.
Zapytała, czy w takim wypadku będzie musiała uiścić podatek. Sama uważała, że powinna zapłacić tylko podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc.