Swoje dzieło, „Boską komedię", Dante pisał w latach 1307–1321 w pierwszej osobie, a więc jako własną podróż w zaświaty, którą podejmuje „w połowie czasu" jako 35-letni poeta. Naprawdę, gdy zaczynał pisać ten poemat, miał lat 42. Motywowała go chęć odnowy moralnej świata i pragnienie spotkania z ukochaną Beatrycze. Ta niezwykła literacka podróż rozpoczyna się w wielkanocnym tygodniu 1300 roku. Do Piekła schodzi w Wielki Piątek. W Piekle i Czyśćcu przewodnikiem Dantego jest Wergiliusz, starożytny rzymski poeta, autor „Eneidy". W Raju zaś – Beatrycze. Dał dziełu tytuł „Komedia", co oznaczało, że utwór rozpoczęty poważnie zakończy się szczęśliwie i będzie pisany nie podniosłym, „tragicznym" językiem, ale powszednim – „komicznym".
Dopiero od weneckiego wydania w 1555 roku wielbiciele Dantego w dowód uznania dla rangi utworu, w którym zawarta jest pełnia ówczesnej kultury, olbrzymia wiedza, wspaniały obraz światów pozagrobowych, galeria niezwykłych postaci i epizodów – nazwali tę komedię „Boską".
Wygnany z Florencji
O „Boskiej komedii" można powiedzieć, że pełni rolę DNA całej naszej kultury, bo ukształtowała wizje kolejnych pokoleń, wpływając na przyszłość sztuki. W polskim dziedzictwie najsłynniejszą odpowiedzią na dzieło Dantego jest „Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego. Jednak Alighieri znany jest nawet tym, którzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Odbiorcy popkultury zetknęli się z „Boską komedią", oglądając amerykański thriller „Inferno" z 2016 roku według powieści Dana Browna pod tym samem tytułem, która ukazała się trzy lata wcześniej. Kluczem do rozwikłania zagadki, kto chce zarazić ludzkość śmiertelnym wirusem, jest tu „Boska komedia", a właściwie zaszyfrowana wiadomość w renesansowej ilustracji Botticellego z mapą Piekła Dantego.
Tym, którzy zwiedzali Luwr, zapadł może z kolei w pamięć obraz „Barka Dantego", słynnego XIX-wiecznego francuskiego malarza Eugene'a Delacroix. Przedstawia Dantego wraz z rzymskim poetą Wergiliuszem, płynących na łodzi przez wzburzone wody Styksu. Wiatr, ołowiane chmury i płonące piekielne miasto Dis na horyzoncie potęgują nastrój grozy. Z fal wynurzają się potępieni. Ten niezwykle dynamiczny obraz można bezpośrednio odnieść do drugiego kręgu piekła „Boskiej komedii" i traktować jako podsumowanie całej wizji dantejskich scen piekielnych.
Dante Alighieri urodził się w 1265 roku we Florencji, w rodzinie szlacheckiej. Kształcił się w rodzinnym mieście i w Bolonii. Studiował gramatykę, filozofię, retorykę. Wcześnie zaczął pisać wiersze. We Florencji angażował się też w życie polityczne i sprawował liczne urzędy, wspierając stronnictwo Gwelfów Białych. Kiedy jednak władzę przejęła opozycyjna frakcja Gwelfów Czarnych, musiał opuścić miasto. Po zmianie rządów w 1302 roku skazany został na banicję. Wycofał się wtedy z czynnego życia politycznego. Choć w 1315 roku we Florencji ogłoszono amnestię dla więźniów politycznych, Dante na znak swojej niewinności nie skorzystał z niej i pozostał w Rawennie aż do śmierci w 1321 roku.