Mimo to czytelnik może poczuć się zagubiony. W filmie „Psy 3" nie ma nawiązań do treści książki. Jest ona oddzielną całością, która bazuje co prawda na tych samych postaciach, lecz tylko lekko nawiązuje do tego, co dzieje się w filmie. „Gdzie jesteś?" – pytał Maurera Waldemar „Nowy" Morawiec w czasie telefonicznej rozmowy w finałowej scenie drugiej części „Psów". „Coś tak jakby w raju" – odpowiadał grany przez Bogusława Lindę Franz, obserwując otaczające go plażę, palmy i wybrzeże. Jedne z kluczowych dla książki wydarzeń rozgrywają się właśnie wśród takich krajobrazów, w Wellington w Nowej Zelandii. Niestety, uważnego czytelnika razić mogą niekonsekwencje, które dotyczą między innymi Nadii, głównej bohaterki drugiej części „Psów". To, czego o jej losach dowiadujemy się z książki, jest niespójne z historią tej postaci, którą poznajemy w filmie.
Nasuwa się też pytanie, dlaczego na bazie historii opisanej w książce „Psy 2.5" nie powstał scenariusz filmowy. Jest tu wiele elementów, których oczekujemy od filmu akcji: strzelaniny, chęć zemsty i sceny, które dałyby pole do popisu kaskaderom. Cyfry w tytule książki można traktować jak nawiązanie do 25 lat, jakie dzielą fabułę drugiej i trzeciej części cyklu. Te ćwierć wieku miał spędzić Franz Maurer w więzieniu.
W „Psach 2.5" łatwo można znaleźć odniesienia do tzw. afery Olina, gdy w 1995 r. ówczesny premier Józef Oleksy był oskarżany o współpracę z rezydentami KGB w Polsce. Fakt, że akcja książki rozgrywa się w połowie lat 90. ubiegłego wieku, sprawia, że należy traktować ją raczej jak kontynuację drugiej części filmowego tryptyku, dotyczącej transportu broni do Sarajewa, niż wstęp do trzeciej.
Czytelnik może zadać sobie pytanie, po co wydano tę książkę. Z jednej strony, jest to uzupełnienie opowieści filmowej. Z drugiej, można doszukiwać się chęci komercyjnego wykorzystania dużej popularności filmu. Całość sprawia wrażenie jakby twórcy książki dyskretnie puszczali do odbiorcy oko, by fan filmowej serii traktował ją z lekkim dystansem. Świadczy o tym wskazanie jako jej autora postaci fikcyjnej, Waldemara „Nowego" Morawca, który jest bohaterem i narratorem opowieści.