Dlatego aby nie dochodziło do pobierania podatku dochodowego bez uzyskania dochodu wprowadzono rzekome zwolnienie z podatku dochodowego, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczane są na własne cele mieszkaniowe.
Mieszkanie jest dobrem o szczególnym charakterze. Ludzie bezdomni nie są wolnymi obywatelami. Dlatego państwo w art. 75 Konstytucji zobowiązało władze publiczne do prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i przeciwdziałaniu bezdomności oraz popierania działań obywateli zmierzających do uzyskania własnego mieszkania.
Niedopuszczalne jest więc uchwalenie takiego prawa podatkowego, które prowadziłoby do nakładania podatku dochodowego, w sytuacji gdy obywatel wyręcza państwo i sam zadba o swoje potrzeby mieszkaniowe, a przy tej okazji nie uzyskał żadnego dochodu, nie wzbogacił się.
Czytaj więcej
Szczególnie w sprawach przepisów podatkowych warto zadawać proste pytania. Każdy przepis, oczywiście jeśli jest zgodny z Konstytucją, powinien realizować jakiś racjonalny cel ustawodawcy. Delikatnie mówiąc, zdumiewający pogląd wyraził sędzia NSA, uzasadniając wyrok w sprawie II FSK 97/21 w dniu 01.08 2023r., stwierdzając, że przepis mówiący, iż sprzedaż mieszkania po okresie 5 lat od daty jego nabycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to wyraz nie tylko woli ustawodawcy, ale wyraz realizowania wytycznych art. 75 ust. 1 Konstytucji.
Obywatel miał mieszkanie i po zamianie ma mieszkanie
Najczęstszym sposobem zmierzającym do uzyskania przez rodzinę własnego mieszkania jest zamiana dotychczasowego mieszkania na mieszkanie bardziej odpowiednie do realizacji celów życiowych. Np. gdy aktywność życiowa wymaga zmiany miasta to niezbędna jest zamiana mieszkania. Również gdy rodzina się powiększa (urodzą się dzieci) to też potrzebne jest mieszkanie większe. Dlatego statystycznie obywatel co najmniej raz w życiu dokonuje zamiany mieszkania.