Irlandzkie święto narodowe przypada 17 marca. Kiedyś obchodziliśmy je tylko w Irlandii, następnie stało się świętem globalnym, obchodzonym także w Polsce. Dzień Świętego Patryka ma międzynarodowy zasięg dzięki głębokim powiązaniom Irlandii z całym światem. Częściowo wynikają one z irlandzkiej historii emigracji – chociaż wyspa Irlandia ma obecnie około 7 mln mieszkańców, szacuje się, że na całym świecie irlandzkie korzenie posiada ponad 70 mln osób. Ale powiązania te w ostatnich dekadach zostały wzmocnione także dzięki obywatelom innych państw przybywającym do Irlandii.
Czytaj więcej
„Niech Bóg, Maryja i św. Patryk będą z tobą” – pozdrawiali się tradycyjnie Irlandczycy. Obecnie jednak Patryk, obchodzący dziś swój dzień, kojarzy się nie ze świętością, ale raczej z paradami w zielonych strojach, z irlandzką muzyką i ciemnym piwem.
Język polski jest trzecim najczęściej używanym językiem w Irlandii
W tym roku przypada 20. rocznica niezwykle ważnego wydarzenia w stosunkach polsko-irlandzkich. 1 maja 2004 r. Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, przystąpiła do Unii Europejskiej, a oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie. W kolejnych latach Irlandia przywitała ponad 300 tys. obywateli Polski, którzy w pewnym momencie stanowili ponad 6 proc. naszej populacji. W każdej miejscowości w Irlandii pojawiły się polskie sklepy, a polskie dzieci zaczęły uczęszczać do lokalnych szkół. Nawet i dziś język polski jest trzecim z najczęściej używanych języków w Irlandii, po angielskim i irlandzkim.
Czytaj więcej
Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii, obchodzony jest w całej Polsce. Dla nas to okazja, aby pomyśleć o wyjątkowej przyjaźni pomiędzy Irlandią a Polską – pisze ambasador wyspiarskiego kraju w Polsce.
Powstanie tak licznej Polonii było dla nas wyjątkowo pozytywnym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że dla Polaków osiedlenie się w Irlandii było równie wartościowe. Miałem już przyjemność poznać wielu Polaków, którzy mieszkali, pracowali i studiowali w Irlandii – mówią, że czuli się u nas jak w domu. Opowiadają o zbliżonych wartościach związanych z kulturą, rodziną i historią.