W czasie epidemii trzeba wdrażać profilaktykę przeciw grypie względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby – czytamy w uzasadnieniu projektu w sprawie zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.
Czytaj także:
Szpitale nie wykorzystały darmowych szczepionek na grypę. Trzeba będzie je zutylizować
Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęci medycy i pracownicy placówek leczniczych, farmaceuci i technicy farmaceutyczni, diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów, ale także nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci biorący udział w zajęciach z pacjentami lub mający kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym. Kolejna grupa to pracownicy opieki społecznej, domów pomocy społecnej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także pracownicy oświaty. Nieodpłatne szczepionki przeciw grypie przewidziano także dla nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół czy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-interwencyjnych, dla nauczycieli akademickich oraz dla służb mundurowych.
Ministerstwo Zdrowia chce zawczasu wyszczepić pracowników medycznych, nim zabraknie dla nich szczepionek przeciwko grypie. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia i z rejestru wydań szczepionek z rezerwy w sezonie 2020/2021 zaszczepiono 40 proc. personelu podmiotów leczniczych i aptek.