Będą darmowe szczepienia na grypę dla lekarzy i nauczycieli

Rząd nie chce ryzykować, że do zakażeń Covid-19 dojdzie grypa. Proponuje bezpłatne szczepionki dla grup zawodowych mających największy kontakt z ludźmi.

Aktualizacja: 09.08.2021 13:14 Publikacja: 09.08.2021 07:57

Będą darmowe szczepienia na grypę dla lekarzy i nauczycieli

Foto: AdobeStock

W czasie epidemii trzeba wdrażać profilaktykę przeciw grypie względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby – czytamy w uzasadnieniu projektu w sprawie zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Czytaj także:

Szpitale nie wykorzystały darmowych szczepionek na grypę. Trzeba będzie je zutylizować

Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęci medycy i pracownicy placówek leczniczych, farmaceuci i technicy farmaceutyczni, diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów, ale także nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci biorący udział w zajęciach z pacjentami lub mający kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym. Kolejna grupa to pracownicy opieki społecznej, domów pomocy społecnej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także pracownicy oświaty. Nieodpłatne szczepionki przeciw grypie przewidziano także dla nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół czy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-interwencyjnych, dla nauczycieli akademickich oraz dla służb mundurowych.

Ministerstwo Zdrowia chce zawczasu wyszczepić pracowników medycznych, nim zabraknie dla nich szczepionek przeciwko grypie. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia i z rejestru wydań szczepionek z rezerwy w sezonie 2020/2021 zaszczepiono 40 proc. personelu podmiotów leczniczych i aptek.

Kolejną grupą, dla której przewidziano bezpłatne szczepienia, są seniorzy po 75. roku życia. W ubiegłym roku zaszczepiono tylko od 6 do 10 proc. z nich. Autorzy ustawy uważają, że to za mało, by uchronić ich przed zakażeniami. Bezpłatne szczepienia dla tej grupy miałyby być prowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Projekt zakłada zapewnienie szczepionek dla ponad 2,7 mln osób po 75. roku życia, ok. 700 tys. członków personelu, który miałby zostać zaszczepiony w miejscu pracy oraz wszystkich funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych.

– To świetna decyzja. Od kilkunastu miesięcy rozmawiamy o koronawirusie, zapominając, jak groźny bywa wirus grypy, który może spowodować ciężki przebieg zachorowania i zgon. Przed stu laty podczas epidemii grypy hiszpanki zmarło między 50 a 100 mln ludzi. Wirus SARS-CoV-2 może spotkać się w organizmie z wirusem grypy i przebieg choroby może być jeszcze cięższy – mówi dr Marek Posobkiewicz, internista oraz lekarz chorób morskich i tropikalnych, były główny inspektor sanitarny.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

W czasie epidemii trzeba wdrażać profilaktykę przeciw grypie względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby – czytamy w uzasadnieniu projektu w sprawie zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

Czytaj także:

Pozostało 87% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach