Został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard według założeń opracowanych przez Cyfronet AGH, ma moc obliczeniową 2,4 Pflops (petaflopsa). Jest pierwszą w Europie maszyną opartą na technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą. Jego efektywność energetyczna dorównuje systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook.
Chłodzenie cieczą umożliwia ekstremalnie wysoką gęstość instalacji, dzięki czemu ważąca ponad 40 ton część obliczeniowa zajmuje powierzchnię tylko 18 m kw. i mieści się w 20 szafach. By osiągnąć te same parametry, poprzednik Prometheusa — Zeus — musiałby zajmować 160 szaf. Wykorzystywany jest między innymi do symulacji numerycznych, zaawansowanych wizualizacji czy analizy ogromnych zbiorów danych.
Ranking TOP500 największych maszyn obliczeniowych na świecie ukazuje się dwa razy do roku. Najnowszą edycję listy ogłoszono w listopadzie na konferencji Supercomputering'16 w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych.
Najszybszy na świecie jest superkomputer z Chin: Sunway TaihuLight. W zestawieniu superkomputery z Chin dominują razem z superkomputerami z USA. W zestawieniu znalazło się tyle samo — po 171 komputerów — z każdego z tych krajów.
Oprócz Prometheusa, na liście znalazłę się także sześć innych superkomputerów z Polski. Pozycję druga w Polsce a 110 na liście TOP500 zajął Hetman — Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.