A nawet gdyby taki zakaz znalazł się w planie, nie obejmuje on studni służących do poboru wód podziemnych z ujęć o głębokości do 30 m, w ilości nieprzekraczającej 5 m sześc. na dobę.
Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, uchylając decyzje starosty i wojewody warmińsko-mazurskiego.
Oba organy zgłosiły sprzeciw wobec zamiaru budowy studni. Studnia o głębokości do 3 m miała być wywiercona na gruncie rolnym, kupionym od gminy, podobnie jak sąsiednie działki. Żadna nie została jeszcze zabudowana. Nie ma też urządzonej drogi ani infrastruktury technicznej, a wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych nie uwzględnia ich budowy na wspomnianym terenie. Właściciel działki postanowił więc sam ją zagospodarować, nasadzić drzewa i krzewy i wykorzystać do uprawy warzyw. Do tego potrzebna jest woda. Zgodnie z prawem wodnym właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych, znajdujących się w jego gruncie.
Czytaj także:
Nakaz przyłączenia do sieci kanalizacyjnej - w jakim terminie