1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
O wydanie na podstawie jej przepisów zaświadczenia o przekształceniu we własność prawa użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wystąpił do starosty olsztyńskiego Marek N. (dane zmienione). Chodziło o 6 ha działki, na której stał zabytkowy pałac dworski oraz dwa budynki gospodarcze, wchodzące obok pałacu w skład zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Marek N. stał się użytkownikiem wieczystym na podstawie aktu notarialnego z 1998 r. Pałac został wtedy określony jako budynek kolonijny.
Czytaj także: Przekształcenie użytkowania wieczystego: przed wyliczeniem opłaty nie ma co się odwoływać
Starosta odmówił wydania zaświadczenia, gdyż, jak wskazują wypisy z rejestru gruntów, na wspomnianej działce nie ma budynków o funkcji mieszkalnej. Zarówno sam pałac, jak i dwa obiekty gospodarcze figurują jako budynki niemieszkalne. Natomiast w księdze wieczystej jako nieruchomość zabudowana, bez wskazania jej funkcji. Tymczasem ustawa przekształceniowa dotyczy nieruchomości zabudowanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.
W zażaleniu na postanowienie starosty wnioskodawca zarzucił poświadczenie nieprawdy. W wypisie z rejestru budynków, wystawionym w 2018 r. przez starostwo, pałac pełni bowiem funkcję mieszkalną, tak jak przez niemal 250 lat. Również od momentu nabycia tego obiektu w 1998 r. do chwili obecnej jest wykorzystywany na cele mieszkalne.