Budowane latami polskie biznesy familijne z niecierpliwością czekały na przepisy, które pozwolą im na sprawne i efektywne przeprowadzenie procesu sukcesji. Zwłaszcza zapewnią korzystne zasady opodatkowania.
Gdy weszły w życie, fundacje rodzinne zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, ale pojawiły się też liczne wątpliwości i spory. Ważny, dotyczący opodatkowania najmu przesądził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA).
Krótki najem fundacyjny...
W sprawie chodziło o zasady opodatkowania krótkoterminowego wynajmu apartamentów przez familijny biznes. Z wnioskiem o interpretację wystąpił do fiskusa przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność.
Wyjaśnił, że w przyszłości zamierza wnieść jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której będzie fundatorem, nieruchomość. Konkretnie apartamentowiec z ośmioma apartamentami przeznaczonymi na wynajem. Z wniosku wynikało, że po jego nabyciu fundacja rodzinna będzie zajmować się najmem krótkoterminowym tych lokali. Przyszły fundator podkreślił, że fundacja skoncentruje się na działalności obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (kod PKD 55.20.Z).
Przedsiębiorca zauważył, że zgodnie z przepisami podatkowymi co do zasady dochody fundacji rodzinnej z prowadzonej działalności będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania CIT. Nie umknęło mu też, że preferencja nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. A wynika z niego, że ta może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie m.in. najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie.