8 maja w Dzienniku Urzędowym UE opublikowana została nowa wersja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (dyrektywa EPBD). Przepis wejdzie w życie 20. dnia po opublikowaniu i od tego momentu kraje członkowskie będą mieć czas na wdrożenie dyrektywy do swoich aktów prawnych.
Czytaj więcej
Obniżenie zużycia energii przez budynki to mniejsza wrażliwość na kryzysy. W transformacji kluczowa jest rola państwa.
Budynki będą musiały być bezemisyjne
W Polsce tę kwestię pilotuje resort rozwoju i na niedawnym webinarium zorganizowanym przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Tomasz Gałązka z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju i Technologii mówił o procesie.
Wynikający z dyrektywy harmonogram przewiduje, że pierwszy projekt krajowego planu renowacji budynków, który zastąpi długoterminową strategię, należy przedstawić Komisji Europejskiej do końca przyszłego roku, a przyjęty po konsultacjach krajowy plan do końca 2026 r. Kolejne dokumenty przedstawia się później co pięć lat.
Od 1 stycznia 2028 r. wszystkie nowe budynki instytucji publicznych będą musiały być bezemisyjne, a od 1 stycznia 2030 r. wszelkie nowe budynki. Jeśli chodzi o istniejące budynki niemieszkalne, od 1 stycznia 20230 r. 16 proc. powinno spełniać minimalne normy charakterystyki energetycznej, a od 1 stycznia 2033 r. 26 proc.