Rosną domy dla studentów. Czynsze za pokoje w górę

W czterech miastach pojawi się w tym roku sześć nowych prywatnych akademików – podaje CBRE. Stawki najmu idą w górę.

Publikacja: 15.09.2023 16:30

Rosną domy dla studentów. Czynsze za pokoje w górę

Foto: Mat.prasowe

aig

Liczba studentów w Polsce przekracza 1,2 mln. – Na 100 mieszkańców przypada przeciętnie trzech studentów – podaje firma doradcza CBRE, powołując się na dane GUS. – Tymczasem miejsc w akademikach jest za mało. Na zakwaterowanie w domu studenckim może liczyć tylko co dziesiąty student.

Wyższy standard

Jak wynika z analizy CBRE, w 2023 roku w czterech miastach przybędzie 3 tys. miejsc w prywatnych domach studenckich. To rekord. – Najwięcej nowych miejsc pojawi się w Krakowie. Popyt na akademiki wciąż jest duży, zwłaszcza że część uczelni podnosi standard lokali, zmniejszając liczbę zakwaterowanych w nich osób. W efekcie ceny wciąż rosną – wynika z analiz CBRE.

– Dostępność miejsc w publicznych akademikach w całej Polsce sukcesywnie spadała. W 2008 roku działało 495 akademików ze 144 tys. miejsc, a dziś jest ich 456 - oferują 112 tys. miejsc. To oznacza spadek o ponad 22 proc. – wskazuje Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.- W prywatnych domach studenckich jest ponad 13 tys. łóżek. Cała baza pozwala na zakwaterowanie jedynie ok. 10 proc. studentów, czyli mniej niż wynosi średnia europejska wynosząca 13 proc.

Agnieszka Mikulska podkreśla, że studenci poszukują mieszkań o coraz wyższym standardzie. - Uczelnie odpowiadają na te potrzeby, prowadząc prace podnoszące standard pokoi i zmniejszając liczbę zamieszkujących je osób – zaznacza. – W akademikach publicznych pokoje trzyosobowe są już rzadkością, a czteroosobowe pojawiają się w pojedynczych budynkach – mówi Niedobór lokali dla studentów sprawia, że na polskim rynku coraz bardziej atrakcyjne stają się inwestycje w prywatne akademiki. Jest w nich obecnie 13 tys. miejsc. Najwięcej w Łodzi (2,3 tys.), Krakowie (2,2 tys.) i Wrocławiu (2 tys.). Relatywnie mało łóżek, biorąc pod uwagę liczbę studentów, jest w Warszawie (1,4 tys.).

Wyższe stawki

W 2023 roku na rynku pojawi się sześć nowych prywatnych akademików, zlokalizowanych w czterech miastach. Pojawi się w nich ok. 3 tys. łóżek.  - To rekordowa liczba w skali roku. W Warszawie przybędzie ok. 870 miejsc, w Łodzi ok. 400 – podaje CBRE. – We Wrocławiu przybędzie ponad pół tysiąca łóżek. Najwięcej miejsc zyska Kraków. Z nowo otwartych akademików będzie tam mogło korzystać 1,3 tys. studentów. Mimo to na miejsce w domu studenckim w tym mieście będzie mogło liczyć jedynie 15 proc. uczniów wyższych szkół.

Z analiz CBRE wynika, że standardowy okres zakwaterowania w akademiku prywatnym to co najmniej semestr, choć studenci często wybierają zakwaterowanie na cały rok, szczególnie gdy są związani z miastem nie tylko ze względu na studia.

Opłaty zwykle są stałe, czasami dzieli się je na kwotę za wynajem pokoju i dodatkową opłatę za media i udogodnienia. Student ma zapewnione miejsce w pokoju, nielimitowane zużycie mediów i internetu, dostęp do siłowni, pralni, stref relaksu. Cena obejmuje także ochronę i wsparcie techniczne.

Studenci wpłacają również zwrotną kaucję na pokrycie ewentualnych szkód, czasami ponoszą też jednorazową bezzwrotną opłatę serwisową. - W roku akademickim 2022/2023 czynsz ofertowy za studio w przykładowym prywatnym akademiku przekraczał 2,2 tys. zł za miesiąc, a w roku akademickim 2023/2024 przekroczy już 2,5 tys. zł – podaje CBRE.

– Czynsze w prywatnych akademikach rosną. Główne czynniki, które przyczyniły się do wzrostu opłat za wynajem w zeszłym roku, to napływ uchodźców z Ukrainy i szok popytowy na rynku najmu oraz wzrost kosztów mediów – wyjaśnia Agnieszka Mikulska. - Kolejne zmiany stawek będą w dużej mierze zależeć od popularności poszczególnych lokalizacji, konkretnych obiektów oraz skali popytu w danym ośrodku akademickim.

Liczba studentów w Polsce przekracza 1,2 mln. – Na 100 mieszkańców przypada przeciętnie trzech studentów – podaje firma doradcza CBRE, powołując się na dane GUS. – Tymczasem miejsc w akademikach jest za mało. Na zakwaterowanie w domu studenckim może liczyć tylko co dziesiąty student.

Wyższy standard

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Studenci rozpędzają się na rynku najmu
Nieruchomości
Czy to koniec żniw w wynajmie?
Nieruchomości
Zastój na rynku najmu. Będzie fala przeprowadzek do własnych mieszkań
Nieruchomości
PRS-y atrakcyjne dla seniorów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Stawki najmu mieszkań idą w dół, ale obniżki są niewielkie