Więcej miejsca w magazynach

Popyt na powierzchnie magazynowe maleje. W budowie jest też mniej hal. Ostrożni są i deweloperzy, i najemcy.

Publikacja: 23.08.2023 16:42

Więcej miejsca w magazynach

Foto: Mat.prasowe

aig

W II kw. tego roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce sięgnęły 30,6 mln mkw. – podaje firma doradcza Newmark Polska. - Zarówno najemcy, jak i deweloperzy zachowują ostrożność przy podejmowaniu decyzji, co przekłada się na spadek popytu oraz powierzchni w budowie. Jednocześnie rośnie ilość powierzchni dostępnej w już istniejących obiektach magazynowych.

Drogie finansowanie

W ciągu roku zasoby magazynów w Polsce zwiększyły się o 17,1 proc., do 30,6 mln mkw. (dane na koniec II kw.).

- Od stycznia do czerwca deweloperzy oddali do użytku prawie 2,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, przy czym ponad 73 proc. (ponad 1,9 mln mkw.) w I kwartale – podają autorzy raportu Newmark Polska. – W II kw. nowa podaż to 692,2 tys. mkw. Była mniejsza niż w pierwszych trzech miesiącach roku o niemal 64 proc. i o 40 proc. niż rok wcześniej.

- Firmy deweloperskie są nadal ostrożne przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Na koniec czerwca 2023 r. w budowie było 2,13 mln mkw. takiej powierzchni. To poziom zbliżony do odnotowanego w poprzednim kwartale (-1,3 proc.), ale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza spadek o ponad 51 proc. – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w firmie doradczej Newmark Polska. - Ze względu na utrzymujące się wysokie koszty finansowania deweloperzy uzależniają rozpoczęcie budowy od podpisania umów przednajmu na co najmniej 50 proc. całkowitej powierzchni hali i możliwości pozyskania najemców jeszcze przed ukończeniem inwestycji.

Więcej czasu na decyzje

Kolejny kwartał z rzędu Newmark Polska odnotowuje mniejszą aktywność najemców. - Popyt brutto od kwietnia do czerwca wyniósł 1,04 mln mkw., co oznacza spadek o ponad 13 proc., kwartał do kwartału i o 54 proc., rok do roku. W pierwszej połowie 2023 r. najemcy wynajęli łącznie ponad 2,2 mln mkw. magazynów, o 41,5 proc. mniej niż rok wcześniej – podają autorzy raportu.

Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Newmark Polska, zaznacza, że dziś najemcy dłużej podejmują decyzje o podpisywaniu umów najmu. Jak tłumaczy, powodem są rosnące koszty (m.in. eksploatacyjne), a także konieczność reorganizacji łańcuchów dostaw. – W ramach optymalizacji kosztów działalności i zmniejszania śladu węglowego najemcy coraz częściej decydują się na konsolidację kilku lokalizacji w jedną, znajdującą się bliżej końcowego odbiorcy - mówi Jakub Kurek.

W strukturze transakcji zawartych w pierwszej połowie roku dominowały nowe umowy najmu (50,5 proc.). Renegocjacje stanowiły 39,5 proc. całkowitego popytu, a pozostałe 10 proc. przypadło na ekspansje.

Autorzy raportu zauważają, że w tym czasie najemcy wynajęli łącznie 113,8 tys. mkw. magazynów na podstawie umów zawieranych na krótszy okres (do jednego roku).

- Wśród największych transakcji zawartych od stycznia do końca czerwca są m.in. odnowienie przez Tyco Electronics Polska kontraktu na 56 tys. mkw. w Panattoni Park Szczecin I (I kw.), wynajęcie 55 tys. mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez firmę Shein (I kw.), budowa obiektu BTS o powierzchni 46 tys. mkw. dla BestSecret przez Panattoni w województwie lubuskim (II kw.) oraz nowa umowa zawarta przez poufnego najemcę na 43,3 tys. mkw. w 7R Park Wrocław West II (II kw.) – podają.

Puste hale

Na koniec czerwca udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach wyniósł 6,7 proc., co oznacza kwartalny wzrost o 0,3 pkt proc. i o 3,4 pkt proc. w ujęciu rocznym.

Najwięcej pustostanów odnotowano w woj. świętokrzyskim (12,8 proc.), lubuskim (10,6 proc.) i lubelskim (9,1 proc.), najmniej – w woj. warmińsko-mazurskim (0,4 proc.) i małopolskim (1,2 proc.).

- W istniejących budynkach było do wynajęcia 2,06 mln mkw. w porównaniu z 1,3 mln mkw. w powstających obiektach – wskazują analitycy Newmark Polska. Dłuższy czas podejmowania decyzji przez najemców przekłada się na wzrost udziału powierzchni niewynajętych w obiektach w budowie. Wynosi on średnio 61 proc. w porównaniu z 48,2 proc. w II kw. 2022 r.

Na koniec II kw. 2023 r. najwyższe czynsze za wynajem powierzchni magazynowych wciąż obowiązywały w Warszawie (strefa I). – Możemy się spodziewać dalszej presji na wzrost czynszów, zwłaszcza za magazyny spełniające najwyższe standardy zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i raportowania danych z zakresu ESG – mówi Newmark Polska.

Nowe obiekty

W I połowie 2023 r. deweloperzy dostarczyli w Polsce prawie 2,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Najbardziej aktywni byli w woj. mazowieckim, śląskim i lubuskim, w których oddano do użytku 499,1 tys. mkw., 414,3 tys. i 338,5 tys. mkw. powierzchni, odpowiednio.

Pod koniec II kw. powstawało prawie 2,13 mln mkw. powierzchni magazynowej. Najwięcej obiektów budowano w woj. mazowieckim (448,2 tys. mkw.), w Polsce centralnej (376,65 tys. mkw.), na Dolnym Śląsku (253,8 tys. mkw.) i w Wielkopolsce (235,6 tys. mkw.). – Niemal 68 proc. realizowanych inwestycji magazynowych w Polsce przypada na pięć największych regionów – wskazują autorzy raportu.

W II kw. tego roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce sięgnęły 30,6 mln mkw. – podaje firma doradcza Newmark Polska. - Zarówno najemcy, jak i deweloperzy zachowują ostrożność przy podejmowaniu decyzji, co przekłada się na spadek popytu oraz powierzchni w budowie. Jednocześnie rośnie ilość powierzchni dostępnej w już istniejących obiektach magazynowych.

Drogie finansowanie

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
7R i Nrep nawiązują strategiczne partnerstwo
Nieruchomości
Mniej transakcji na rynku inwestycyjnym
Nieruchomości
Droższe finansowanie, mniej inwestycji
Nieruchomości
Polskie nieruchomości na celowniku. W drugiej połowie roku spodziewane ożywienie
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Nieruchomości
Kraków. AFI Home z czwartym obiektem PRS