Potrzeby zmian procedur planistycznych dostrzegane są przez różne środowiska - samorządowców, inwestorów, ale i coraz bardziej świadomych mieszkańców. Uchwalona w maju ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczy uproszczenia i przyspieszenia procedur w zakresie planowania przestrzennego.
Plan ogólny zamiast studium
Plan ogólny będzie uchwalany dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Zamierzeniem jest, aby plan ogólny miał zwięzłą formę, która pozwoli nie tylko na uzyskanie kompleksowej informacji o możliwościach zagospodarowania danej nieruchomości, ale również na porównanie jego treści z analogicznymi, przyjętymi w innych gminach planami ogólnymi.
Plan ma określać strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne rozumiane jako ustalenia nieprzekraczalnych warunków realizacji inwestycji w zakresie parametrów i wskaźników urbanistycznych.
Plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jako dokument bardzo rozbudowany i często niespójny. W planie ogólnym można będzie można wyznaczyć granice obszarów uzupełnienia zabudowy – czyli obszarów, na których dopuszczalne będzie wydawanie decyzji o warunkach zabudowy, oraz obszarów zabudowy śródmiejskiej, dla których wprowadzane będą dodatkowe zasady dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu.