Początek roku sektor handlowy może zaliczyć do udanych. – Dobra passa trwa – mówi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE. – Tylko w pierwszych trzech miesiącach roku przybyło 107,4 tys. mkw. powierzchni handlowej w 12 obiektach. Są to głównie parki handlowe o powierzchni do 10 tys. mkw. To na nich skupia się uwaga deweloperów – dodaje.
CBRE podaje, że na koniec I kwartału w budowie było 362,3 tys. mkw. powierzchni, z czego niemal trzy czwarte to parki handlowe. Ponad połowa tej nowej podaży (55 proc.) zasili mniejsze miejscowości.
Szybkie zakupy
Według Savills w Polsce powstaje dziś ok. 438,5 tys. mkw. powierzchni handlowej. To sześć centrów o powierzchni 84,4 tys. mkw. i 40 parków handlowych, które dostarczą 354,1 tys. mkw. – Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje, prym wiodą mniejsze miejscowości – potwierdza Marta Mikołajczyk-Pyrć, dyrektorka działu powierzchni handlowych i mixed-use w firmie Savills. Powstają np. Koszalin Power Center (38 tys. mkw.) i Ozimska Park (18 tys. mkw.) w Opolu, Galeria Goplana (15,2 tys. mkw.) w Lesznie, CRK Jaworzyna (7 tys. mkw.) w Krynicy-Zdroju. Większe inwestycje to rozbudowa i modernizacja Nowej Sukcesji (46 tys. mkw.) w Łodzi.
Magdalena Frątczak zaznacza, że w ostatnim czasie najszybciej przybywa dyskontów spożywczych i niespożywczych, jak Pepco, Tedi, Dealz, Action. – Rozwój tej oferty w parkach handlowych sprawia, że zaspokajanie różnych potrzeb w jednym miejscu staje się dla konsumentów jeszcze łatwiejsze – mówi ekspertka CBRE. – Ułatwia to też oszczędne zakupy. To dobry kierunek rozwoju na najbliższe miesiące. Rynek handlowy mierzy się z takimi wyzwaniami jak wysoka inflacja, rosnące ceny energii, spadek siły nabywczej i pogorszenie nastrojów konsumentów.
Ekspertka CBRE zwraca też uwagę na rozwój obiektów wielofunkcyjnych, które wpisują się w koncepcję 15-minutowego miasta. – Zakupy pełnią rolę uzupełniającą. Trendem jest łączenie historycznej, zrewitalizowanej przestrzeni z nową tkanką miejską, czego przykładem jest odnowienie Ogrodów Ulricha w pobliżu Wola Parku w Warszawie – wskazuje. – Ciekawym przykładem jest też stołeczna Hala Gwardii, która jeszcze przed zamknięciem wpisywała się w ideę 15-minutowego miasta. Jeśli po renowacji obiekt zachowa dotychczasowy charakter, poprawiając dostępność, zwiększając powierzchnię i jej jakość, będzie to korzystne dla miasta – podkreśla.