- Ostatnie lata na rynku najmu były niezwykłe. W 2020 r. popyt na wynajem mieszkań mocno spadł ze względu na pandemię. W rezultacie stawki wyraźnie zmalały – mówią eksperci Expandera i Rentier.io. – A W 2022 r. mieliśmy eksplozję popytu. Głównymi bodźcami wpływającymi na rynek najmu był atak Rosji na Ukrainę, rekordowo wysokie stopy procentowe, popandemiczny powrót do normalności oraz bardzo wysoka inflacja.
Przybywa lokatorów
Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że pod wpływem tych czynników od stycznia do listopada stawki najmu wzrosły we wszystkich 16 badanych miastach. - W 2023 r. sytuacja prawdopodobnie będzie już dużo bardziej stabilna – przewidują autorzy raportu.
- Wojna wywołała napływ milionów uchodźców, którzy musieli przecież gdzieś zamieszkać. Wiosną 2022 r. nastąpił więc ogromny skok popytu. Z kolei bardzo mocny wzrost stóp procentowych i zmiany regulacji wprowadzone przez KNF (przy ocenie zdolności kredytowej klienta banki do bieżącej stopy doliczają 5 pkt proc.) uniemożliwiły wielu Polakom zaciągniecie kredytu hipotecznego, a więc zakup własnego lokum – tłumaczą analitycy Expandera i Rentier.io. - To również podwyższało popyt na najem. Poza tym do dużych miast wrócili studenci i pracownicy, którzy w pandemii uczyli się i pracowali zdalnie. Z kolei wysoka inflacja to wyższe koszty utrzymania nieruchomości czy ich remontu.
Te wszystkie elementy, jak mówią
eksperci, doprowadziły do mocnych wzrostów stawek najmu w 2022 r. - W
ciągu zaledwie dwóch miesięcy (w marcu i kwietniu) czynsze wzrosły
średnio aż o 14 proc. W kolejnych miesiącach nadal rosły, ale już
zdecydowanie wolniej. W listopadzie koszty najmu były wyższe niż w styczniu przeciętnie o 23
proc. – podają analitycy. - W tym okresie
odnotowaliśmy wzrosty we wszystkich 16 analizowanych przez nas miastach.
Największy - w Krakowie (33 proc.), Wrocławiu (32 proc.), Toruniu (31
proc.) i Warszawie (31 proc.). Najmniejszy wzrost mieliśmy w Katowicach
(15 proc.). W Częstochowie czynsze poszły w górę średnio o 18 proc., w
Szczecinie i Białymstoku - o 18 proc.