Ruszył sezon publikacji kwartalnych wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z rynku kapitałowego. W przeszłości to właśnie te dane rzucały światło na sytuację w branży, tym razem jest odwrotnie. Dane o zapaści popytu na kredyty skłaniają ośrodki analityczne do raportowania sprzedaży na szerokim rynku już nie w ujęciu kwartalnym, a co miesiąc. Stąd dzięki szacunkom Tabelaofert.pl we współpracy z REDNET Consulting wiadomo już, że w II kwartale w sześciu największych miastach sprzedano 8,88 tys. lokali, o 50 proc. mniej rok do roku – przy czym trzeba pamiętać o wyśrubowanej bazie – ale i o 18,2 proc. mniej kwartał do kwartału – co jest efektem dalszych podwyżek stóp i rekomendacji KNF zaostrzającej kryteria badania zdolności kredytowej.
Tekst będzie aktualizowany na bieżąco, wraz z pojawiającymi się raportami deweloperów.
Cordia Polska
Deweloper z Catalyst w II kwartale sprzedał (bez rezerwacji) 68 mieszkań, o 60 proc. mniej niż rok wcześniej, ale i 15 proc. więcej kwartał do kwartału. W całym I półroczu zawarł 127 umów, o 59 proc. mniej niż rok wcześniej.
- Stale podnoszone stopy procentowe i drożejące kredyty, połączone z wysoką inflacją i sytuacją polityczno-gospodarczą powodują, że wiele osób dalej wstrzymuje ważne decyzje zakupowe. Na to nakłada się jeszcze zapaść na rynku kredytów hipotecznych. Wielokrotne podwyżki stóp procentowych w połączeniu z inflacją na wysokim poziomie, znacząco osłabiły zdolność kredytową klientów – powiedział Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska. Niższa sprzedaż to także efekt obniżonej oferty. – W II połowie 2021 r. wprowadziliśmy tylko trzy projekty z 325 mieszkaniami, więc nasza oferta na początku 2022 r. była rok do roku niższa o około 300 lokali. To znacząca różnica. Nie mogliśmy uzupełnić oferty kolejnymi projektami – z powodów albo administracyjnych, albo czysto biznesowych. Wybuch wojny pod koniec lutego opóźnił też start niektórych projektów. Z opóźnieniem do wyników sprzedażowych dołączy m.in. poznańska Modena, która została uruchomiona dopiero pod koniec czerwca. Uzupełnianie oferty w tych trudnych czasach nie jest łatwe, ale podsumowując nasz wynik sprzedaży w obecnej sytuacji rynkowej, szczególnie wobec szeroko prognozowanych spadków – jest to wynik stabilny i zadowalający. Przy naszej dobrej sytuacji finansowej i banku ziemi, możemy zapowiedzieć dalsze konsekwentne realizowanie projektów i rozwój w Polsce – podkreślił.
Wikana
Budująca w południowo-wschodniej Polsce Wikana sprzedała (bez rezerwacji) w I połowie br. 134 mieszkania, o prawie 8 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym II kwartale znalazła nabywców na 45 lokali, o 44 proc. mniej rok do roku i 49 proc. mniej kwartał do kwartału.