Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują sprzedaż w I kwartale 2024 roku

Notowani deweloperzy raportują sprzedaż w pierwszym przejściowym okresie – między stary a nowym programem dopłat do kredytów mieszkaniowych.

Aktualizacja: 12.04.2024 12:27 Publikacja: 03.04.2024 09:16

Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują sprzedaż w I kwartale 2024 roku

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I kwartał 2024 r. Po udanym 2023 r., szczególnie II połowie, kiedy to rynek był stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” („Bk 2 proc.”), branża wchodzi w okres przejściowy – w oczekiwaniu na program „Na start”. Dynamika sprzedaży rok do roku w I kwartale br. może wyglądać spektakularnie – z uwagi na słaby jeszcze początek 2023 r. Ciekawsze będzie porównanie z ostatnim kwartałem 2023 r. Przypomnijmy, że w ub.r. najlepiej wypadł III kwartał (licząc dla grupy, bo niektóre spółki łapały szczyt w innych okresach).

Raporty spółek będą spływać w najbliższych dniach - artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

Deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne (A), mniejszość płatne rezerwacje oraz takie umowy deweloperskie i przedwstępne, których nie poprzedziła rezerwacja (B). W wynikach pierwszej grupy „Bezpieczny kredyt 2 proc.” może być zatem jeszcze widoczny – co wynika z finalizowania umów rezerwacyjnych zawartych pod koniec 2023 r.

Cordia Polska

Notowany na Catalyst, budujący w kilku miastach deweloper, w I kwartale br. sprzedał (A) 78 mieszkań, o 37 proc. więcej rok do roku i 39 proc. więcej kwartał do kwartału.

- 2024 r. rozpoczęliśmy mając w ofercie jedynie 337 lokali, z czego zdecydowana większość dotyczyła I etapu osiedla Modena w Poznaniu. Ponadto cała nasza oferta pochodziła z projektów, których budowa rozpoczęła się jeszcze w 2021 oraz na początku 2022 r. Z większym optymizmem patrzymy na II kwartał 2024 r., w którym wykażemy się kontraktami z trzech nowych inwestycji, dzięki którym poszerzymy naszą ofertę o kolejne 453 lokale – skomentował prezes Tomasz Łapiński. - Nie jest to oczywiście nasze ostatnie słowo w tym roku. W kolejnych miesiącach planujemy uruchomienie co najmniej trzech projektów obejmujących ponad 300 mieszkań. Z pewnością 2024 r. zamkniemy mając w realizacji kilka wyjątkowych inwestycji na różnych poziomach zaawansowania, w tych miastach w Polsce, w których już jesteśmy obecni, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz w Trójmieście (Gdańsk i Sopot) - podsumował.

JHM

Spółka zależna Grupy Mirbud w I kwartale br. sprzedała (A) 122 lokale, o 69 proc. więcej rok do roku i o 28 proc. mniej niż w IV kwartale ub.r.

Ronson

Notowany na Catalyst, budujący w kilku miastach Ronson w I kwartale br. sprzedał (A) 170 mieszkań, o 24 proc. mniej rok do roku i o 17 proc. mniej kwartał do kwartału. Pierwszy raz od IV kwartału 2022 r. sprzedaż była poniżej 200 lokali.

Lokomotywami sprzedaży były koleje etapy warszawskich dużych projektów: Ursus Centralny (60 lokali) i Miasto Moje (57 mieszkań) na Białołęce.

- W pierwszych miesiącach 2024 r. otoczenie rynkowe pozostało sprzyjające, a mieszkania cieszyły się zainteresowaniem klientów. W ostatnich dniach odczuwamy lekkie spowolnienie rynku w oczekiwaniu na wdrożenie kolejnego programu wspierającego klientów posiadających zdolność kredytową. Zakładaliśmy mniejszą aktywność na rynku i w pełni dostosowaliśmy naszą strategie do aktualnych warunków. Naszym priorytetem w 2024 r. jest utrzyma-nie wysokiej marży, optymalizacja cen i kontraktów realizacyjnych oraz osiągnięcie solidnego wyniku finansowego – skomentował prezes Boaz Haim. – Niezależnie od bieżącej kondycji rynku, nie zmieniamy swoich planów co do realizacji nowych projektów. Pracuje-my intensywnie, aby utrzymać atrakcyjność i odbudowywać naszą ofertę, płynnie wprowadzając do sprzedaży i budowy kolejne etapy inwestycji. W każdym projekcie zwracamy uwagę na różnorodne udogodnienia i tak ważne w dzisiejszych czasach rozwiązania proekologiczne, zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju. Już w II kwartale uzupełnimy naszą ofertę o nowe projekty w Warszawie i Poznaniu – dodał.

Dekpol Deweloper

Należący do giełdowej Grupy Dekpol deweloper w I kwartale br. sprzedał (B) 115 lokali, o 24 proc. więcej rok do roku i o 2 proc. więcej niż w IV kwartale ub.r. Na koniec marca w ofercie było 625 lokali. Spółka raportuje zarówno sprzedaż mieszkań, jak i lokali na działkach pod usługi, w tym Grano Marina Hotel.

- I kwartał oceniamy jako dobry pod względem sprzedaży, szczególnie w porównaniu z początkiem poprzedniego roku, ale nasze apetyty są większe i liczymy na to, że kolejne kwartały będą cechowały się wyższymi odczytami. Mamy szeroką

i zróżnicowaną ofertę, w której widzimy duże zainteresowanie klientów inwestycjami z segmentu premium, co w połączeniu z atrakcyjnym cenowo bankiem ziemi i stosunkową stabilizacją po stronie kosztów materiałów i budowy powinno znajdować pozytywne odzwierciedlenie w osiąganych marżach - powiedział Sebastian Barandziak, prezes Dekpolu Deweloper. - Sytuacja rynkowa jest korzystna – dobrze sprzedają się zarówno inwestycje w segmencie popularnym, jak i te w segmencie premium. Oczywiście, jak wszyscy w branży mierzymy się z długimi i skomplikowanymi procedurami administracyjnymi czy z ograniczeniem w możliwości pozyskiwania gruntów, ale być może – biorąc pod uwagę wciąż bardzo duże potrzeby mieszkaniowe Polaków - dojdzie do pewnych usprawnień na szczeblu centralnym. Mimo, że mamy bogaty bank ziemi, głównie w okolicach Trójmiasta, myślimy przyszłościowo i stale poszukujemy interesujących biznesowo nieruchomości, nie tylko w północnej Polsce. Aktualnie prowadzimy analizę kilku potencjalnych działek – zarówno w centrach dużych miast pod projekty apartamentów inwestycyjnych, jak również w okolicznych miejscowościach pod kątem standardowych projektów mieszkaniowych – dodał.

Celem Dekpolu w 2024 r. jest sprzedaż 650 lokali.

Unidevelopment

Należący do Grupy Unibep, notowany na Catalyst deweloper, w I kwartale br. sprzedał (A) 89 mieszkań, o 17 proc. mniej niż rok wcześniej i o 22 proc. mniej kwartał do kwartału. Spółka podała, że wynik jest zgodny z założeniami i szykuje ofensywę inwestycyjną na kolejną część 2024 r. Celem jest uzyskanie sprzedaży zbliżonej do 2023 r., kiedy to Unidevelopment podpisał 423 umowy (wzrost o 20 proc. wobec 2022 r.).

– Liczba mieszkań sprzedanych w I kwartale 2024 r. jest zgodna z naszymi założeniami, biorąc pod uwagę harmonogram realizowanych inwestycji oraz sytuację na rynku, planujemy wzrost sprzedaży w kolejnych kwartałach. W I kwartale wprowadziliśmy do oferty lokale w dwóch inwestycjach w Radomiu, a łącznie w 2024 r. planujemy rozpocząć co najmniej pięć nowych projektów deweloperskich, oprócz Radomia także w Warszawie i w Gdańsku – powiedział prezes Zbigniew Gościcki. – Działalność deweloperska realizowana przez nasze spółki jest stabilną i perspektywiczną częścią całej Grupy Unibep. Konsekwentnie realizujemy plany sprzedaży i jesteśmy organizacją gotową do dalszego rozwoju w nadchodzących latach. Naszymi atutami są m.in.: umiejętność realizacji projektów z partnerami zewnętrznymi, jak i przygotowanie do sprostania kolejnym regulacjom środowiskowym – dodał. Najnowsze projekty spółki są certyfikowane w systemie BREEAM.

Robyg

W I kwartale br. budujący w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu Robyg sprzedał (A) 665 lokali. To o prawie 10 proc. mniej rok do roku, ale i o 18 proc. więcej kwartał do kwartału. Spółka podała, że w I kwartale zawarła 275 umów rezerwacyjnych.

Cała Grupa TAG w Polsce w I kwartale sprzedała 786 mieszkań. Niemiecki inwestor TAG Immobilen kontroluje jeszcze Vantage Development, która to spółka buduje głównie platformę PRS Vantage Rent, ale część lokali dalej sprzedaje nabywcom indywidualnym.

W 2024 r. Robyg nastawia się na sprzedaż 2400 lokali wobec 2808 rok wcześniej.

- I kwartał 2024 r. to przede wszystkim oczekiwanie na finalizację procedur administracyjnych – mamy w toku procesy obejmujące około 6 tys. lokali. Jesteśmy przekonani – bazując na doświadczeniach ubiegłego roku – że założony cel sprzedaży 2300 lokali jest bardzo realny, choć część klientów przesuwa decyzje zakupowe oczekując na nowy rządowy program mieszkaniowy – skomentował Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyga i Vantage’a. - W 2023 r. wypracowaliśmy rekordowe wyniki finansowe, co pozwala nam z optymizmem patrzeć na kolejne lata. Mamy też dużą elastyczność, jeśli chodzi o nowe inwestycje. Pracujemy nad wprowadzaniem kolejnych projektów do sprzedaży i koncentrujemy się na rozbudowie naszego banku ziemi, który obecnie pozwala na postawienie około 20 tys. lokali. Rozważamy wejście do kolejnych miast. Kwestie kluczowe na 2024 r. to przede wszystkim ustabilizowanie otoczenia makroekonomicznego, zmniejszenie inflacji i stopniowe obniżanie stóp procentowych. To powinno pozytywnie wpłynąć na sektor nieruchomości mieszkaniowych. Drugim elementem jest przyspieszenie procedur administracyjnych związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę – nadal trwają one za długo, co utrudnia uruchamianie nowych inwestycji i zmniejsza podaż mieszkań na rynku. Uzupełnienie luki podażowej na rynku to obecnie największe wyzwanie, jakie powinno być podjęte przez władze – dodał.

Murapol

W I kwartale br. budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał (A) 769 mieszkań, o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej i o 8,5 proc. mniej kwartał do kwartału. Na koniec marca aktywne były 143 umowy rezerwacyjne.

Na koniec I kwartału oferta liczyła aż ponad 4,7 tys. lokali – w samym I kwartale br. do sprzedaży weszło prawie 1,9 tys. lokali.

- Za nami pierwszy kwartał działalności jako spółka publiczna (Murapol zadebiutował w grudniu – red.), który oceniamy bardzo pozytywnie. Konsekwentnie realizowaliśmy nasze założenia biznesowe docierając z ofertą do szerokiego grona potencjalnych klientów, o czym świadczą rekordowe parametry liczby lokali w ofercie oraz w budowie. Oferta mieszkaniowa jest główną przewagą konkurencyjną Grupy Murapol. Prowadzenie równolegle procesów budowlanych w tak dużej i zdywersyfikowanej skali nie byłoby możliwe, gdyby nie uprzednio wypracowany i przez lata rozwijany model biznesowy. U jego podstaw leży integracja pionowa, która pozwala nam pozyskiwać, projektować, a następnie realizować kolejne przedsięwzięcia deweloperskie, które w 2023 r. pozwoliły nam osiągnąć marżę zysku netto w segmencie mieszkań na sprzedaż 21,7 proc. – skomentował prezes Nikodem Iskra. Drugą nogą grupy jest budowa mieszkań dla platformy PRS prowadzonej przez głównego akcjonariusza.

Na konferencji podsumowującej wyniki za 2023 r. menedżerowie Murapolu powiedzieli, że duża oferta to dobry fundament, by zrealizować cel podany w trakcie IPO, czyli podpisać w całym 2024 r. 3,7 tys. umów deweloperskich. Byłby to wzrost o 28 proc. rok do roku, podczas gdy w ostatnich latach — niezależnie od otoczenia — sprzedaż była stabilna.

W banku ziemi deweloper ma działki w 16 miastach pod budowę blisko 20,4 tys. lokali.

Develia

Ogólnopolski deweloper w I kwartale br. ustanowił rekord sprzedając (A) 1038 lokali, o 95 proc. więcej rok do roku i 69 proc. więcej kwartał do kwartału. Na koniec marca zawartych było 417 umów rezerwacyjnych wobec 572 na koniec 2023 r.

- Osiągnęliśmy rekordowe kwartalne wyniki sprzedaży. Istotny wpływ na ten rezultat miała wysoka liczba rezerwacji, związana z zakończeniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, z jaką zamknęliśmy ubiegły rok. Wiele z tych umów rezerwacyjnych przekształciło się w umowy deweloperskie w I kwartale 2024 r. - skomentował prezes Andrzej Oślizło.– Mimo zakończenia programu wsparcia kredytobiorców popyt nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Choć w skali całego kraju podaż mieszkań w ostatnich miesiącach wzrosła, to na największych rynkach, takich jak Warszawa czy Kraków, nadal liczba lokali dostępnych na rynku jest niewystarczająca, by odpowiedzieć na aktualne zapotrzebowanie nabywców. Wyniki kwartalne oraz aktualna sytuacja rynkowa, dają nam komfort w kontekście realizacji celu sprzedaży mieszkań na poziomie 2900-3100 mieszkań – dodał.

Archicom

Ogólnopolski deweloper sprzedał (A) w I kwartale br. 410 mieszkań, o prawie 10 proc. więcej rok do roku, ale i 21 proc. mniej niż w IV kwartale ub.r. Celem na ten rok jest podpisanie 3000 umów.

Inpro

Trójmiejska grupa sprzedała (B) w I kwartale br. 212 lokali, o 27 proc. więcej niż rok wcześniej i o 4 proc. mniej kwartał do kwartału.

- Od wielu lat cieszymy się zaufaniem klientów, co widać zarówno w podsumowaniu minionego ro-ku, jak i wynikach za I kwartał tego roku. Spółka utrzymuje bardzo dynamiczny rozwój. W tym roku wchodzimy na nowe rynki i jednocześnie rozpoczynamy aż pięć nowych, wieloetapowych inwestycji deweloperskich – dwie w Gdańsku, Rumi, Pruszczu Gdańskim oraz Elblągu. Chcemy utrzymać tem-po rozwoju, bo mamy zasoby do tego, aby nasze kompleksowe usługi dostarczać mieszkańcom ko-lejnych regionów, a jednocześnie rozwijać miasta zgodnie z DNA Inpro – skomentował prezes Krzysztof Maraszek. Podkreślił, że sprzedaż to pochodna atrakcyjnej oferty i konkuren-cyjnych cen, a te wynikają z posiadania w grupie spółek odpowiedzialnych za produkcję prefabrykatów, usług instalacyjnych i wykończenie wnętrz.

Inpro w tym roku wchodzi na nowy rynek – do Elbląga.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst, działający w Warszawie i Krakowie deweloper w I kwartale br. sprzedał (B) 332 mieszkania, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej i o 17 proc. mniej niż w ostatnim kwartale ub.r. To drugi z rzędu kwartał spadkowy po bardzo dobrych kwartałach II i III, napędzanych „Bezpiecznym kredytem” – Victoria specjalizuje się w ofercie dla nabywców pierwszych mieszkań.

- Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6 proc. powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży - powiedział wiceprezes Waldemar Wasiluk. - Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę – dodał.

Lokum

Budujący głównie we Wrocławiu deweloper w I kwartale br. sprzedał (A) 70 mieszkań, o 55 proc. mniej rok do roku i o 53 proc mniej kwartał do kwartału. Na koniec marca zawartych było zaledwie 15 umów rezerwacyjnych – o 79 proc. mniej niż rok wcześniej. W całym 2024 r. spółka liczy się ze skurczeniem sprzedaży do 350 mieszkań wobec 706 w ubiegłym.

Na koniec marca w ofercie były 372 lokale, z czego 223 gotowe do odbioru.

- W I kwartale br. zanotowaliśmy duży spadek sprzedaży, ale zgodny z naszymi przewidywaniami. Z uwagi na przedłużające się oczekiwania na uzyskanie nowych pozwoleń na budowę nasza oferta jest dziś skromna, a szybkie jej poszerzenie nie wydaje się prawdopodobne – skomentował prezes Bartosz Kuźniar. - Mamy nadzieję na uruchomienie nowego projektu dopiero pod koniec roku. Niestety skutkuje to tym, że w jeszcze większym stopniu musimy koncentrować naszą uwagę na dostosowaniu cen i tempa sprzedaży do wielkości aktualnie posiadanej oferty. Problem ten dotyka wielu deweloperów, szczególnie średniej i mniejszej wielkości. Zapewne, gdyby urzędy pracowałyby sprawniej, ceny mieszkań byłyby niższe, gdyż w mniejszym stopniu stałe koszty działalności miałyby na nie wpływ. W tym roku oczekujemy sprzedaży około 350 lokali, czyli o połowę mniej niż w zeszłym roku, przy niewiele niższym zatrudnieniu i dużych kosztach stałych spółki związanych z przygotowaniem nowych inwestycji – dodał.

Marvipol

Skoncentrowana na Warszawie spółka w I kwartale br. sprzedała (B) 144 mieszkania, o prawie 35 proc. więcej rok do roku i o 28 proc. mniej kwartał do kwartału. Wartość sprzedanych lokali szacowana jest na 121,6 mln zł, o 51 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wikana

Spółka budująca w południowo-wschodniej Polsce sprzedała (A) 41 mieszkań, o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i o 58 proc. mniej niż w IV kwartale ub.r.

Dom Development

Budująca w czterech aglomeracjach grupa w I kwartale br. sprzedała (B) 1011 mieszkań, o prawie 11 proc. więcej rok do roku i o ponad 3 proc. więcej kwartał do kwartału. 422 lokali deweloper sprzedał w Warszawie, 267 w Trójmieście, 203 we Wrocławiu, a 119 na najmłodszym krakowskim rynku.

- Po bardzo udanym dla grupy 2023 r. sytuacja na rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach 2024 r. dalej sprzyja osiąganiu wysokich wyników sprzedaży przez naszą organizację – dewelopera o ugruntowanej pozycji, silnej marce, cieszącego się dużym zaufaniem klientów i dysponującego atrakcyjną ofertą. I kwartał br. był piątym z rzędu, w którym sprzedaż netto przekroczyła 900 lokali – wskazał prezes Jarosław Szanajca. – Mimo wygaśnięcia programu „Bk” popyt na mieszkania oferowane przez grupę pozostaje silny. Zdecydowaną większość zawieranych umów stanowią obecnie transakcje gotówkowe, ich udział w I kwartale br. wynosił 56 proc. wobec średnio 59 proc. w całym 2023 r. W II połowie br. popyt na mieszkania może zostać dodatkowo wzmocniony przez nowy rządowy program. Głównym wyzwaniem rynku pozostaje ograniczona podaż nowych mieszkań. Biorąc pod uwagę sprzyjającą sytuację rynkową, duży bank ziemi oraz liczne projekty wprowadzone już do sprzedaży oraz przygotowywane do uruchomienia w 2024 r., celem grupy jest wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 r., czyli 3906 lokali – niezależnie od tego, czy i kiedy zapowiadany program rządowy zostanie uruchomiony – dodał.

Atal

Budujący w siedmiu aglomeracjach deweloper sprzedał (A) 730 mieszkań, o 82 proc. więcej niż rok wcześniej oraz 22 proc. mniej niż w IV kwartale ub.r., który dla spółki był akurat w zeszłym roku najlepszy. W styczniu Atal znalazł nabywców na 289 mieszkań, w lutym 225, a w marcu 216. Na koniec kwartału aktywne były 373 umowy rezerwacyjne wobec 476 na koniec grudnia 2023 r..

Firma podtrzymuje plan sprzedaży w całym roku około 3 tys. mieszkań wobec 2,8 tys. w 2023 r.

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami w I kwartale 2024 r. osiągnęliśmy zdecydowanie większą sprzedaż rok do roku oraz zbliżoną do wyników z II i III kwartału 2023 r. IV kwartał ub.r. był wyjątkowym okresem, a przez to niemiarodajnym, ze względu na zamknięcie programu „Bk 2 proc”. Klienci pozostają aktywni na rynku mieszkaniowym, popyt jest duży i stabilny. Dodatkowymi czynnikami stymulującym mogą okazać się zarówno obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku, jak również uruchomienie nowego rządowego wsparcia dla kupujących mieszkanie. W związku z planowanym rządowym programem postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty własne rozwiązanie „Decyzja na raty”, które gwarantuje nabywcom niezmienną cenę lokalu, a wydłuża cały proces decyzji zakupowych aż do jesieni br.– skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Czytaj więcej

Deweloperzy podsumowują sprzedaż w 2023 roku

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I kwartał 2024 r. Po udanym 2023 r., szczególnie II połowie, kiedy to rynek był stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” („Bk 2 proc.”), branża wchodzi w okres przejściowy – w oczekiwaniu na program „Na start”. Dynamika sprzedaży rok do roku w I kwartale br. może wyglądać spektakularnie – z uwagi na słaby jeszcze początek 2023 r. Ciekawsze będzie porównanie z ostatnim kwartałem 2023 r. Przypomnijmy, że w ub.r. najlepiej wypadł III kwartał (licząc dla grupy, bo niektóre spółki łapały szczyt w innych okresach).

Pozostało 97% artykułu
Nieruchomości
Develia z rekordowym zyskiem i rosnąca sprzedażą mieszkań
Nieruchomości
Vantage skokowo urósł na rynku najmu instytucjonalnego
Nieruchomości
Archicom chce skokowo zwiększyć sprzedaż mieszkań
Nieruchomości
Atal chce sprzedać 3 tysiące mieszkań. Firma wchodzi do Szczecina
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
W lutym deweloperzy mocno przyspieszyli z budowaniem