Heimstaden Polska pozyskał właśnie ponad 47 mln euro kredytu od Santander Bank Polska, ale nie wypada nie zacząć od kondycji całej grupy Heimstaden. Całkiem niedawno można było wyczytać, że kryzys związany ze wzrostem stóp i kosztów obsługi finansowania mocno zachwiał grupą. Kurs na giełdzie w Sztokholmie od dwóch lat jest w trendzie spadkowym i jeszcze pod koniec listopada był na historycznych minimach.
Rzeczywiście, pojawiło się sporo publikacji, głównie na naszych macierzystych rynkach. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, naszymi akcjonariuszami są m.in. skandynawskie fundusze emerytalne, co przyciąga uwagę opinii publicznej ze względu na obserwowany w Szwecji spadek wartości nieruchomości. Po drugie, prowadzimy bardzo aktywną i transparentną politykę informacyjną, zatem każdy może zapoznać się z naszymi danymi finansowymi. W raportach dzielimy się z interesariuszami danymi i liczbami, otwarcie mówimy też o wyzwaniach, których doświadczamy w obecnej sytuacji makroekonomicznej na poszczególnych rynkach.
Te wyzwania nie są niczym unikatowym tylko dla Heimstaden. Większość podmiotów inwestujących w nieruchomości finansuje swoją działalność długiem. Oczywiście, koszty obsługi tego długu są dziś dla nas znacząco wyższe niż kilka lat temu, ale znów – dotyczy to całego sektora. Jeśli coś nas wyróżnia, to raczej bardzo dobre wyniki operacyjne. W III kwartale utrzymaliśmy bardzo wysoki wskaźnik wynajęcia mieszkań, który po raz kolejny przekroczył 98 proc., jednocześnie zwiększając przychody z czynszów o 4,2 proc. rok do roku i wzmacniając marżę NOI (przychody z czynszów minus koszty operacyjne, przed kosztami odsetkowymi i opodatkowaniem – red.) do 69,5 proc. Mamy też urozmaicone geograficznie portfolio, co dodatkowo dywersyfikuje ryzyko.
Patrząc z perspektywy dziewięciu europejskich rynków, na których działamy, otoczenie makro jest coraz bardziej sprzyjające. Widzimy nie tylko rosnący popyt na wysokiej jakości mieszkania na wynajem, ale też silne oznaki stabilizacji cen nieruchomości w Skandynawii. W efekcie kondycja finansowa naszej grupy jest stabilna. Mamy bezpieczny, w pełni kontrolowany i zgodny z naszą polityką finansową poziom zadłużenia. W pełni podtrzymujemy, że jako grupa nie potrzebujemy dokapitalizowania.
Pożyczka od Santandera to kredyt refinansujący część inwestycji w Polsce…