Eksperci z Polski i z zagranicy wzięli udział w III Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej, które odbyło się 5 marca w Warszawie. Gościem specjalnym był minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Wydarzenie zostało objęte patronatem wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz honorowym patronatem ministra zdrowia. Do uczestników konferencji list specjalny skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Forum zostało zorganizowane przez dr n. med. Beatę Jagielską, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej, oraz prof. Zbigniewa Gacionga, przewodniczącego Naukowej Rady Programowej III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.
Terapia przyszłości
Medycyna personalizowana jest nowatorskim podejściem do opieki zdrowotnej. Kładzie nacisk na ścisłe współdziałanie diagnostyki i terapii. Tylko precyzyjne metody diagnostyczne pomagają wykryć, co pod względem medycznym rozróżnia pacjentów chorych na tę samą chorobę. A to z kolei pozwala na precyzyjne dopasowywanie leczenia do konkretnych grup pacjentów.
Medycyna personalizowana uwzględnia najbardziej aktualną wiedzę z zakresu mechanizmów komórkowych i molekularnych. Różnicuje zarówno przyczyny, jak i przebieg choroby, biorąc pod uwagę indywidualną, dogłębnie przeanalizowaną charakterystykę pacjentów. Co to oznacza w praktyce? Jak wskazywali uczestnicy konferencji, najlepszym przykładem jest możliwość zapobiegania rozwojowi raka piersi i jajnika u nosicielek mutacji BRCA. Podejście zindywidualizowane do pacjenta pozwala skutecznie leczyć nowotwory piersi u pacjentek z wykrytą nadekspresją czynnika HER2 lub zmieniać metody leczenia chorych na raka płuc z mutacją w genie EGFR czy ALK.