Przodkowie człowieka byli bliscy wyginięcia 900 tys. lat temu?

Badanie, którego wyniki opublikowano w czwartek na łamach magazynu "Science", wskazuje, iż ok. 900 tys. lat temu przodkowie człowieka byli bliscy wyginięcia.

Publikacja: 04.09.2023 06:05

Gatunek homo sapiens mógł nigdy nie pojawić się na Ziemi?

Gatunek homo sapiens mógł nigdy nie pojawić się na Ziemi?

Foto: Adobe Stock

arb

Posługując się nową metodą analizy materiału genetycznego badacze ustalili, że ok. 900 tys. lat temu na Ziemi było tylko ok. 1 280 zdolnych do reprodukcji przodków naszego gatunku.

Niespełna milion lat temu liczba naszych przodków spadła ze 100 tysięcy do 1 280

Załamanie liczebności populacji przodków człowieka miało rozpocząć się ok. 930 tys. lat temu.

W ciągu niemal 120 tys. lat liczba zdolnych do reprodukcji przodków naszego gatunku miała spaść ze 100 tysięcy do mniej niż 1 300.

Sytuacja ta zagrażała przetrwaniu naszych przodków co mogło skutkować tym, że nasz gatunek, homo sapiens, nigdy nie pojawiłby się na Ziemi - twierdzą badacze.

Czytaj więcej

Poszukiwacze kosmitów, Czy istnieją pozaziemskie cywilizacje?

Już wcześniej badacze stawiali hipotezy, że w okresie plejstocenu doszło do spadku populacji przodków człowieka, jednak potwierdzenie tej hipotezy było trudne ze względu na brak ludzkich skamielin z tego okresu.

Teraz, dzięki metodzie analizy genetycznej wykorzystywanej do wstecznego rzutowania aktualnych wariacji genetycznych wśród ludzi, naukowcom udało się oszacować wielkość populacji ludzkiej w okresie środkowego plejstocenu.

Współautorzy badania, Fabio Di Vincenzo z Uniwersytetu we Florencji i Giorgio Manzi z Uniwersytetu w Rzymie przekonują, że metoda określana "FitCoal" jest "całkowicie innowacyjna" i oferuje "95-procentową skuteczność).

Zmiany klimatu przyczyną spadku liczebności przodków człowieka?

W oparciu o genomy 3 154 osób z 50 populacji z różnych części świata, naukowcy wykorzystali metodę FitCoal, by oszacować wielkości poprzednich populacji, które posiadały ten sam skład genetyczny.

Przyczyną nagłego zmniejszenia liczby populacji naszych przodków mogły być gwałtowne zmiany klimatu

Dzięki odtworzeniu i porównaniu ludzkich mutacji genetycznych nowa metoda pozwoliła ustalić naukowcom szacunkową wielkość populacji wynoszącą 1280 osobników, która stanowi "minimalną liczbę płodnych osobników wymaganą do wygenerowania całej zmienności genetycznej obserwowanej w kolejnych pokoleniach".

W związku z tym - jak piszą badacze - doszli oni do wniosku, że tak niewielka grupa osobników ocaliła naszych przodków przed zniknięciem z powierzchni Ziemi ok. 900 tys. lat temu.

Badacze zastrzegają, że nie oznacza to, że te 1 280 osób to wszyscy nasi przodkowie, którzy w tamtym czasie żyli na Ziemi. Mowa bowiem tylko o tych przodkach, którzy rozmnażali się - nie obejmuje więc dzieci, seniorów i dorosłych osobników, którzy z różnych powodów się nie rozmnażali.

Ponadto metoda FitCoal nie pozwala ustalić liczebności tych praludzi, którzy nie byli naszymi przodkami w linii prostej - podkreśla francuski paleontolog Antoine Balzeau.

Przyczyną nagłego zmniejszenia liczby populacji naszych przodków mogły być gwałtowne zmiany klimatu - ok. 900 tys. lat temu doszło do globalnego ochłodzenia, a w Afryce, skąd wywodzili się nasi przodkowie, zmniejszyła się ilość opadów, co mogło doprowadzić do pustynnienia tamtejszych obszarów.

Posługując się nową metodą analizy materiału genetycznego badacze ustalili, że ok. 900 tys. lat temu na Ziemi było tylko ok. 1 280 zdolnych do reprodukcji przodków naszego gatunku.

Niespełna milion lat temu liczba naszych przodków spadła ze 100 tysięcy do 1 280

Pozostało 92% artykułu
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu