Dane wskazujące na taki wynik badań otrzymał dziennikarz Radia ZET od Agencji Badań Medycznych.
Badaniem leku opartego na osoczu osób, które przechorowały Covid-19, zajmował się Specjalistyczny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie. Sprawdzano lek na Covid-19 opracowany przez firmę Biomed-Lublin, podano go zrekrutowanym do badań 100 pacjentom.
Czytaj więcej
Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed-Lublin jest pierwszą firmą na świecie, która ogłosiła stworzenie skutecznego leku na wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 chorobę Covid-19, mogącą prowadzić do rozwoju ciężkiej choroby układu oddechowego. Preparat opiera się na wykorzystaniu przeciwciał neutralizujących koronawirusa uzyskanych z osocza krwi polskich ozdrowieńców. Jak na razie Immunoglobulina anty-SARS-CoV-2 nie posiada jeszcze oficjalnej nazwy, mimo że dzisiaj zakończono pierwszy etap produkcji ponad trzech tysięcy ampułek tego preparatu.
Przedstawiciele zespołu kierującego badaniami klinicznymi, zapewniali, że niezależny komitet bezpieczeństwa pozytywnie ocenił preparat, który nie wykazał żadnych poważnych działań ubocznych.
ABM otrzymała wstępne wyniki, które wskazują, że nie wystąpiły różnice "w ocenianych parametrach u pacjentów leczonych i nieleczonych immunoglobuliną podawaną w czasie do 5 i powyżej 5 dni od wystąpienia objawów".